آخرین خبرها
گزارش/

رهاسازی مجدد آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه

رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه از هفته آینده مجدد انجام می‌شود.

به گزارش عصرآزادی به نقل از فارس، یکی از برنامه‌های دولت برای احیای دریاچه ارومیه، موضوع رهاسازی آب از پشت سدهای استان است، در حالی که با وجود نگرانی‌های مجامع بین‌المللی برای خشکی دریاچه ارومیه و خطرات زیست‌محیطی ناشی از آن، اما برخی نمایندگان حوضه آبریز دریاچه ارومیه، هر چند وقت یک بار با نامه‌نگاری به وزارت نیرو سبب توقف رهاسازی‌ها می‌شوند.

اخیرا نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی به بهانه اعتراضات مردمی و اینکه نگران کمبود آب شرب و کشاورزی در پشت سد مهاباد است، از وزارت نیرو درخواست توقف رهاسازی شده و به اعتقاد وی با رهاسازی‌های قطره‌چکانی، دریاچه ارومیه احیاء نشده و اینکه دریاچه در سد مهاباد هیچ گونه حقابه زیست‌محیطی ندارد.

در این رابطه مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌‌غربی با اشاره به توقف رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه و ادعای نماینده مهاباد مبنی بر مشخص نبودن منابع و مصارف آب شرب و کشاورزی اظهار کرد: منابع و مصارف تمامی سدهایی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی و شرقی وجود دارد مشخص است و حقابه آب شرب و کشاورزی محفوظ مانده و هیچ زمانی رهاسازی نمی‌شود و نیز حقابه زیست‌محیطی نیز جدا از آن بوده و هم اکنون تنها حقابه زیست‌محیطی دریاچه رهاسازی شده است.

فرهاد سرخوش گفت: بی‌شک در هر جایی حتی اگر قطره‌ای حقابه زیست‌محیطی احیای دریاچه ارومیه موجود باشد باید رهاسازی شود و ستاد احیای دریاچه ارومیه به جد پیگیر این موضوع بوده و در چند روز آینده این رهاسازی مجددا ادامه می‌یابد.

وی بیان کرد: حقابه زیست‌محیطی مطالبه مردم آذربایجان‌غربی است که باید به دریاچه ارومیه برسد و یک نفر نمی‌تواند با نامه‌نگاری به وزارت نیرو سبب رهاسازی آب از پشت سدها شود.

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی افزود: وزارت نیرو نباید به خاطر نامه یک نماینده، رهاسازی را متوقف می‌کرد در حالی که می‌دانست این حقابه زیست‌محیطی دریاچه ارومیه است.

وی اظهار کرد: با وجود اینکه همه کشورها برای بحران دریاچه از نظر مادی و معنوی کمک کرده و پیگیر مسئله هستند اما نمایندگان استانی به این بحران دقتی نمی‌کنند در حالی که اگر این بحران اتفاق افتد خود مهاباد نیز جزو شهرهایی است که در آن مشکل زیست‌محیطی به وجود آمده و زندگی و کشاورزی در آن به خطر می‌افتد.

سرخوش با اشاره به اینکه در صورت خشکی دریاچه ارومیه جان ۱۴ میلیون بابت این بحران در خطر است افزود: این موضوع یک مطالبه مردمی است که حقابه دریاچه ارومیه به آن برسد، موضوعی که از سالیان گذشته رخ نداده و به همین سبب، دریاچه ارومیه به این حالت بحرانی دچار شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: وزارت نیرو بدون اطلاع ستاد احیای دریاچه ارومیه رهاسازی را متوقف کرده و ستاد نیز پیگیر است که سریعا رهاسازی در چند روز آینده آغاز شود.

مشکل دریاچه ارومیه با رهاسازی آب حل نمی‌شود

در ادامه نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مشکل دریاچه ارومیه با رهاسازی آب پشت سدها هیچ زمانی حل نمی‌شود اظهار کرد: مشکل دریاچه ارومیه زمانی حل می‌شود که استفاده بهینه از آب داشته باشیم.

جلال محمودزاده افزود: هم‌اکنون درصد بسیار کوچکی از ۱۲ هزار هکتار از دشت‌های مهاباد، بوکان و نقده تحت پوشش آبیاری تحت فشار هستند و به صورت سنتی آبیاری شده و هدررفت آب بیش از ۷۰ درصد در بیشتر دشت‌های استان است.

وی با اشاره به اینکه میانگین بهره‌وری آب در استان بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است گفت: ۶۰ تا ۶۵ درصد آب کشاورزی هدر می‌رود و اگر آبیاری تحت فشار در تمامی دشت‌ها اجرا شود و دولت و ستاد احیای دریاچه ارومیه برای این موضوع اعتبار در نظر بگیرد در این حالت ۴۰ تا ۵۰ درصد آب را حفظ کرده و می‌توان برای احیای دریاچه ارومیه کاری انجام داد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اما اگر به رهاسازی آب پشت سدها بسنده کرده و برنامه‌ریزی برای مصرف بهینه آب وجود نداشته باشد، کار درستی نیست و از سوی دیگر سد مهاباد برای تامین آب شرب شهر مهاباد و کل‌تپه باید باشد و از سوی دیگر برای کشاورزی دشت مهاباد که بیش از ۱۲ هزار هکتار است باید آب ذخیره وجود داشته و میزان برف و آب موجود در بالادست مشخص باشد.

وی با اشاره به اینکه امسال بیش از ۴۰ میلیون مترمکعب آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه رهاسازی شده است افزود: این دومین مرتبه در سال ۹۷ است که آب از سد مهاباد رهاسازی شده و امسال به اندازه کافی و بیش از برنامه از این سد رهاسازی انجام شده است.

محمودزاده گفت: از سوی دیگر اگر ورودی مناسبی به سد مهاباد وجود داشته باشد مازاد آن به دریاچه ارومیه می‌توان برسد اما باید مطمئن بود که آب سد مهاباد پاسخگوی آب شرب و کشاورزی برای سال آینده را خواهد کرد.

وی اظهار کرد: اگر حجم آب در پشت سد کاهش یابد کیفیت آب شرب مهاباد به شدت کاهش یافته و سبب نارضایتی مردم از بابت کدورت آب شرب می‌شود بنابراین ضروری بود که دریچه سد مهاباد بسته و رهاسازی آب متوقف شود تا به یک حجم مطمئنی برسد.

دریاچه ارومیه در سد مهاباد حقابه ندارد

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه در سد مهاباد هیچ گونه حقابه‌ای ندارد افزود: از سال ۹۳ این موضوع صورت‌جلسه و مصوب شده که از آب سدها برای دریاچه رهاسازی شود و اینکه در همه کشورها هزینه می‌کنند و آب شور را تبدیل به آب شیرین کرده اما در کشورمان برعکس عمل کرده و آب شیرین را تبدیل به آب شور می‌کنیم.

وی گفت: راحت‌ترین کار برای ستاد احیای دریاچه ارومیه رهاسازی آب از پشت سدها است در حالی که آنها باید از هزینه‌های اضافی حق ماموریت ۳۰۰ نفر از کارکنان که در تهران مشغول هستند و یک بار نیز آذربایجان‌غربی را ندیده‌اند، کم کرده و اعتبار برای آبیاری تحت‌فشار در نظر گیرند.

محمودزاده تصریح کرد: همه مردم استان به ویژه مردم شهرستان مهاباد اعلام کرده‌اند که حاضر به آبیاری تحت فشار هستند و دولت باید اعتباری برای آن پیش‌بینی کرده تا کار اصلی انجام شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزود: برای تبعات خشکی دریاچه ارومیه دولت باید کار اساسی انجام دهد نه اینکه از جیب مردم هزینه کرده و آب شرب شیرین را شور کرده و به دریاچه ارومیه بریزد.

محمودزاده اظهار کرد: اگر امسال به سبب بارش‌ها و موجود بودن آب مازاد رهاسازی انجام شده و سال آینده بارش و آب مازاد در دسترس نباشد آیا باز هم برای احیای دریاچه ارومیه به دنبال رهاسازی خواهند بود.

وی در ادامه گفت: از ۱۲ هزار هکتار از دشت مهاباد که زیرپوشش سد مهاباد است هنوز ۱۰ هکتار از آبیاری تحت فشار نیز به بهره‌برداری نرسیده است.

محمودزاده افزود: در ابتدا قرار بود ۳۰ میلیون متر مکعب آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه منتقل و رهاسازی انجام شود سپس اعلام شد که ۱۰ میلیون متر مکعب نیز باید افزوده شود که این کار نیز انجام شد.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۱۸ میلیون متر مکعب آب از سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شد و امسال و پیش از پایان سال، ۳۰ میلیون رهاسازی شده و ۱۰ میلیون بعدی پس از رسیدن آب به سطح مورد نظر از لحاظ شرب و کشاورزی و کاهش اعتراضات مردمی انجام می‌شود.

در ادامه رئیس فراکسیون احیاء و حفاظت دریاچه‌ها و تالاب‌های مجلس شورای اسلامی در مورد علت توقف رهاسازی آب سد مهاباد به دریاچه ارومیه اظهار کرد: متاسفانه وزارت نیرو به مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه بی‌توجهی کرده و براساس درخواست نماینده مهاباد در مجلس، دریچه را بسته است در حالی که در هفته آینده مجددا این دریچه باز می‌شود و باید حقابه دریاچه ارومیه به آن برسد تا مصوبه ستاد احیاء نیز اجرا شود.

سیدهادی بهادری گفت: محل تغذیه دریاچه، رودخانه‌ها هستند و ۱۲ رودخانه باید آب خود را به دریاچه ارومیه برسانند که یکی از آنها رودخانه مهابادچای است و اگر دریاچه ارومیه خشک شود نخستین جایی که باید از جمعیت تخلیه شود خود مهاباد است.

وزارت نیرو در بحث دریاچه ارومیه بی‌اراده عمل می‌کند

وی با ابراز تاسف از اینکه وزارت نیرو به شدت در بحث دریاچه ارومیه بی‌اراده عمل می‌کند اظهار کرد: بزرگترین مشکل در راه احیای دریاچه ارومیه وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی است که در بیشتر موارد، مصوبات ستاد احیاء را به طور کامل اجرا نمی‌کنند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه برخی نمایندگان استانی و غیراستانی در راه احیاء همراهی نکرده و گمان می‌کنند که دریاچه ارومیه فقط برای ارومیه است.

وی گفت: متاسفانه اطلاعات برخی نمایندگان در زمینه مسائل زیست‌محیطی ناچیز است و اشتباهاتی در این زمینه مرتکب می‌شوند و در این رابطه، ستاد احیای دریاچه ارومیه باید جلساتی با نمایندگان برگزار و آنها را از مسائل دریاچه آگاه کند.

گزارش از نصیبه نیکزاد قوشچی

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.