آخرین خبرها

تاکید سفیر ایران در ترکیه بر گسترش روابط دو کشور

سفیر ایران در ترکیه بر لزوم توسعه مناسبات تجاری و گسترش همکاری اقتصادی بین دو کشور مهم منطقه تاکید کرد.

به گزارش عصرآزادی به نقل از خبرگزاری آناتولی، محمد فرازمند، طی سخنرانی در پنل ‘روابط ترکیه و ایران در سایه تحریمها’ که از سوی مرکز مطالعات ایرانی (ایرام) در آنکارا برگزارش شد، به بررسی تحولات منطقه پرداخت و گفت: ترکیه برای قدرت گیری در صحنه اقتصادی و سیاسی از ضعف کشورهای منطقه بهره برداری ننموده است.
وی افزود: ارزیابی افکار عمومی ایرانیان نیز در همین راستاست.
فرازمند با اشاره به مناقشات و درگیری‌ها بین کشورهای خاورمیانه گفت: در منطقه حساس خاورمیانه در مرزهای مشترک ایران و ترکیه آرامش و ثبات حاکم است.
وی با بیان اینکه آمریکا از طریق احیای تحریم‌ها بر کشورها و شرکت های که با ایران روابط تجاری دارند، فشار وارد می کند، گفت: از نگرانی بزرگانان ترکیه در کاهش حجم تجارت میان دو کشور به علت این تحریم ها را آگاه هستیم.
نماینده حزب عدالت و توسعه در وان و رئیس پارلمانی دوستی ایران و ترکیه نیز در این پنل گفت که فضای بسیار گسترده برای توسعه روابط تجاری بین ایران و ترکیه وجود دارد.
عثمان نوری گل آچار با بیان اینکه ایران به علت تحریم‌های آمریکا در واردات ﮐﺎﻻﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ای، واﺳﻄﻪای و مواد اولیه با مشکلات جدی روبرو است، افزود: همکاری با ترکیه در این شرایط امتیاز جدی برای ایران است.
وی سرمایه گذاری مشترک بازرگانان ایرانی و ترک را به نفع هر دو طرف دانست و یادآورشد: گردشگری، انرژی، آموزش و پرورش، صنعت تولید و بخش سلامت از حوزه های هستند که هر دو کشور می توانند همکاری های خود را توسعه دهند.
رئیس پارلمانی دوستی ایران و ترکیه تاکید کرد که ترکیه در قبال تحریم های آمریکا علیه تهران موضع گیری اصولی از خود نشان داده است.
به گفته وی، ایرانیان از جایگاه مهمی در بخش گردشگری ترکیه برخوردار هستند به گونه ای که سال گذشته دو میلیون گردشگر ایرانی از ترکیه بازدید کرده‌اند.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.