آخرین خبرها

بازاریان درمرمت ۹۰ درصد بافت آسیب دیده بازار تبریز نقش دارند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: در ۱۰ سال گذشته بازاریان تبریز در مرمت بیش از ۹۰ درصد بافت آسیب دیده این بازار تاریخی نقش مستقیم ایفا کرده اند.

به گزارش عصرآزادی به نقل از ایرنا، مرتضی آبدار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه بازار تبریز از بزرگ‌ ترین بازارهای سرپوشیده جهان و از شاهکارهای معماری ایرانی است، افزود: بازاریان در مرمت و بهسازی این بازار با اداره کل میراث فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تبریز همکاری خوبی انجام می دهند.
وی اظهار داشت: بازاریان تبریز در طول ۱۰ سال گذشته قبل و بعد از ثبت جهانی این اثر با همکاری کامل اداره کل میراث فرهنگی استان در زمینه های گوناگون به مرمت این بازار بزرگ پرداخته اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی یادآوری کرد: میراث فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تبریز در ۱۰ سال گذشته بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال برای مرمت، بازسازی و احیای قسمت های مختلف این بازار هزینه کرده است.
آبدار، ادامه داد: بازاریان در مرمت تمامی تیمچه ها، راسته ها، دالان ها، سراها و سایر بخش های این بازار مشارکت داشته اند به طوری که ۷۰ درصد عملیات بازسازی را بازاریان با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی استان انجام داده اند.
وی با اشاره به حادثه آتش سوزی سال ۸۸ در سرای (ایکی قاپیلی لار) در آستانه ثبت جهانی بازار، گفت: با همت بازاریان و میراث فرهنگی ۱۲۰ مغازه این سرا که بر اثر آتش سوزی تخریب شده بود در یک سال مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و در سال ۸۹ بازار تبریز پس از بررسی های کارشناسان سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: با توجه به ضرورت رعایت ضوابط میراث فرهنگی در این بازار تاریخی، کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی استان، پایگاه میراث جهانی بازار و بازاریان تبریز تلاش می کنند با فراهم سازی ظرفیت های لازم در تمام نقاط بازار طرح های مرمتی و حفاظتی اجرا کنند.
آبدار با بیان اینکه مرمت بخش عمده ای از تیمچه ها و سراها با مشارکت میراث فرهنگی و کسبه بازار به اتمام رسیده است، افزود: در سال های اخیر مرمت و بازسازی تیمچه ها، سراها، مساجد و بازارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.
وی جداره سازی بازار کیشمیش چیلر، مسگران، دوه چی، میرزا جلیل، میرابوالحسن، سرخاب و میرزا شفیع را از سایر اقدام های مشارکتی این اداره کل اعلام کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به شورای ساماندهی بازار تبریز در استانداری گفت: این شورا که به منظور رسیدگی و فعالیت همه جانبه تمامی دستگاه ها در راستای پیشبرد اهداف بازار تشکیل شده است با مشارکت جمعی نهادها و دستگاه ها اقدام های لازم را انجام می دهد.
آبدار ادامه داد: زیرساخت های حفاظتی و بازسازی بازار تبریز تکمیل، ۷۰ درصد از بخش های مختلف بازار با مشارکت میراث فرهنگی، آب و فاضلاب استان و شهرداری تبریز به شبکه فاضلاب شهری متصل شده و سایر مناطق نیز در حال تکمیل است و کف سازی معابر عبوری مناطق مختلف بازار انجام شده است.
وی با تاکید بر اینکه هدف اصلی میراث فرهنگی و پایگاه جهانی بازار در کاهش طرح های ناهمگون با ضوابط میراث جهانی است، گفت: با نظارت نیروهای یگان حفاظت تلاش می شود از اجرای طرح های ناهمگون با بافت تاریخی بازار تبریز با ارائه تذکر کتبی جلوگیری شود و در صورت رعایت نشدن از طریق مراجع قضایی اقدام شود.
آبدار با بیان اینکه مرمت و بازسازی بازار بزرگ تبریز همچنان در حال پیگیری است، افزود: با توجه به وسعت این بازار اعمال طرح های مرمتی همچنان ادامه دارد و کارشناسان میراث فرهنگی استان همواره تلاش می کنند از بروز کوچک ترین آسیب به بافت تاریخی بازار تبریز جلوگیری کنند.
بازار تاریخی تبریز با وجود گذشت صدها سال اهمیت تجاری خود را از دست نداده است به طوری که هم‌ اکنون ۸۰ درصد شریان اقتصادی منطقه در آن جریان دارد.
این بازار هم‌اکنون به طول یک کیلومتر بزرگ‌ترین مجموعه به هم پیوسته و مسقف دنیاست که در سال ۱۳۸۹ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
طاق‌ها و گنبدهای بلند، سازه‌های آجری به هم پیوسته، آرایش مغازه‌ها، کثرت تیمچه‌ها، وجود انواع مشاغل و تعداد زیادی مدرسه و مسجد که در کنار سراهای بازرگانی قرار گرفته‌ این بازار را نمونه‌ای عالی از محیط تجارت و زندگی شرقی ساخته ‌است.
سبک معماری، کثرت‌سراها و تیمچه‌ها و وجود تعدادی مدرسه و مسجد نیز به این مجموعه اهمیت خاصی داده‌ است.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.