آخرین خبرها

رئیس جمهور ترکیه با پوتین در روسیه دیدار می‌کند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز ۲۳ ژانویه / ۳ بهمن / در مسکو با ولادیمیر پوتین همتای روس خود دیدار خواهد کرد.

به گزارش عصرآزادی به نقل از  ایرنا، اردوغان برای دیداری یک روزه فردا عازم مسکو خواهد شد.
دفتر مطبوعات ریاست جمهوری ترکیه نیز امروز (سه شنبه) با اعلام خبر این دیدار افزود: اردوغان در دیدار یک روزه خود در مسکو پایتخت روسیه، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ملاقات خواهد کرد.
در چارچوب دیدار رؤسای جمهور ترکیه و روسیه، دو طرف درباره روابط دوجانبه، سوریه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر خواهند کرد.
اردوغان دیروز طی سخنانی با اشاره به اینکه برای دیدار با پوتین همتای روسی خود به مسکو خواهد رفت، گفت: ‘آرزوی قلبی موفقیت در مذاکره با آمریکا، روسیه و دیگر طرف‌هاست اما نه بدین معنا که تا ابد منتظر آنها باشیم و رخدادها را تماشا کنیم’.
وی افزود: ‘با تمام توان در مرزها حضور داشته و تحولات را از نزدیک تحت نظر داریم. اگر وعده‌ها عملی نشود، اقدامات لازم در راستای اهداف راهبردی خود را آغاز خواهیم کرد. آمادگی لازم در این زمینه نیز وجود دارد’.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای شهریورماه ۹۷ طی نشست سوچی درباره تثبیت وضعیت در مناطق کاهش تنش در ادلب به توافق رسیدند.
ارتش ترکیه از روز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۸(۳۰ دی ماه ۱۳۹۶) با حمله به خاک سوریه و با همراهی نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه، عملیاتی را به نام شاخه زیتون در منطقه عفرین در شمال سوریه با هدف مبارزه با نیروهای کُرد آغاز کرد و پس از دو ماه این منطقه را تحت کنترل خود درآورد و همچنان با استقرار نیروهای خود در مرزهای مشترک با سوریه، در حالت آماده باش به سر می برد.
دولت سوریه نیز با اشغالگری خواندن اقدام دولت ترکیه در انجام عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، حضور نیروهای ترکیه در خاک خود را مغایر با قوانین بین المللی عنوان کرده و خواستار پایان دادن به این حضور غیرقانونی شد.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا نیز ماه گذشته از خروج نیروهای ارتش این کشور از خاک سوریه خبر داد که به گفته کارشناسان پایان یافتن حضور نیروهای آمریکایی در سوریه، به آنکارا فرصت بلند پروازی بیشتری را در این کشور خواهد داد.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.