آخرین خبرها

بحران آب در آذربایجان‌شرقی شدت می گیرد

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: بحران آب در این استان در حال شدت گرفتن است و هم‌اکنون ۱۵ دشت از ۲۵ دشت استان ممنوعه و ۴ دشت ممنوعه‌ بحرانی هستند و سالانه به طور میانگین شاهد افت ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متری منابع زیرزمینی دشت‌‌های استان هستیم.

یوسف غفارزاده روز سه شنبه در نشست هم‌اندیشی بررسی مشکلات و راهکارها با نظام صنفی کشاورزی استان، مدیریت منابع آب را امری چندوجهی و نیازمند مشارکت تمام اقشار بهره‌بردار دانست و اظهار داشت: با توجه به اینکه بیش از ۸۹ درصد مصرف آب استان در بخش کشاورزی است، تعامل با نظام‌های صنفی کشاورزی امری بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه برنامه‌ی سازگاری با کم‌آبی استان برای اجرا در سال آتی مدون شده است، افزود: برای موفقیت در اجرای برنامه‌های‌ سازگاری با کم‌آبی استان باید میان مدیران و دستگاه‌های اجرایی و ذی‌نفعان و بهره‌برداران و کشاورزان نگاهی جامع و مشترک به وجود آید.
وی ادامه داد: برای این منظور ابتدا باید در مورد وضعیت منابع آب استان و ظرفیت و تهدیدها آگاهی ایجاد شود تا هرکس با احساس مسئولیت نسبت به اجرای آن عمل کند.
غفارزاده ظرفیت آب های تجدیدپذیر استان را سه میلیون و ۱۹ هزار مترمکعب و میزان مصرف را ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار مترمکعب عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در دنیا مصرف بالای ۶۰ درصد آب های تجدیدپذیر به معنای عبور از مرز بحرانی است و این در حالی است که میزان مصرف در استان از ۹۴ درصد عبور کرده است.
وی با بیان اینکه بر اساس استاندارد جهانی حداقل باید سالانه ۵۰۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی کنیم،
اعلام کرد: برای ایجاد تعادل در میزان مصرف آب در استان نیازمند ۲۰درصد صرفه‌جویی در آب شرب، ۲۰درصد صرفه‌جویی در آب صنایع، ۲۹ درصد صرفه‌جویی در آب کشاورزی و ۳۰درصد صرفه‌جویی در بخش فضای سبز هستیم.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی دارای ۱۴۶ سد در حال بهره‌برداری، ۱۲ سد در حال احداث در حوضه‌ آبریز ارس، ۲۳هزار هکتار شبکه‌ پایاب‌ در دست بهره‌برداری و ۳۵هزار هکتار شبکه‌ پایاب در دست اجراست، روند افزایش شوری و آلودگی منابع آب، ضعف قوانین موجود در حوزه‌ی آب، وابستگی درآمد و معاش بخش بزرگی از جمعیت استان به بخش کشاورزی، و عدم ارزشگذاری واقعی آب را از جمله چالش‌های پیش روی مسایل آبی در استان دانست.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.