آخرین خبرها

هواشناسی آذربایجان شرقی درباره یخبندان و لغزندگی هشدار داد

معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به فعالیت سامانه بارشی از امشب در استان، احتمال یخبندان و لغزندگی معابر وجود دارد.

به گزارش عصرآزادی به نقل از ایرنا، محمد اشجعی روز چهارشنبه در گفت و گویی افزود: طبق نقشه های پیش یابی هواشناسی فعالیت این سامانه تا ظهر جمعه موجب کولاک برف، مه گرفتگی و اختلال در رفت و آمد خودروها در جاده های مواصلاتی و کوهستانی و گردنه های برفگیر می شود.
وی توصیه کرد، اقدام لازم برای جلوگیری از خسارت های احتمالی ناشی از بارش برف، یخبندان و لغزندگی بعمل آید.
معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: از روز پنجشنبه نیز دمای استان کاهش می یابد و این کاهش در روز جمعه محسوس بوده و به حدود ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد می رسد.
اشجعی ادامه داد: کاهش دما تا اواسط هفته آینده تداوم داشته و نیاز است مردم به مصرف بهینه سوخت و حامل های انرژی توجه کنند.
وی گفت: هم اکنون کلیبر با ۷ درجه بالای صفر و میانه با ۴ درجه سانتی گراد زیر صفر به ترتیب خنک ترین و سردترین شهرهای استان بوده و دمای کنونی تبریز یک درجه زیر صفر است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تاثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.