آخرین خبرها
اردوغان:

برای مبارزه با تروریسم نیاز به اخذ اجازه از کسی نداریم

رئیس جمهور ترکیه با انتشار مقاله‌ای در روزنامه روسی «کامرسانت» با اشاره تلویحی به تهدیدات اخیر از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، تاکید کرد: برای مبارزه با تروریسم نیاز به اخذ اجازه از کسی نداریم.

به گزارش عصرآزادی به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مقاله‌ای با عنوان «اهمیت حیاتی همکاری آنکارا – مسکو در حل بحران سوریه» در روزنامه «کامرسانت» روسیه نوشت: برای مبارزه با تروریسم نیاز به اخذ اجازه از کسی نداریم، زمانی که شرایط فراهم شود، حق مبارزه با تروریست هایی که از طریق خاک سوریه امنیت کشورمان را تهدید می‌کنند برای ما محفوظ خواهد بود.
وی در ادامه این مقاله با بیان این که جنگ داخلی سوریه که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده و تاکنون صدها هزار قربانی برجای گذاشته با تصمیم آمریکا برای خروج نظامیان از آن وارد مرحله تازه‌ای شده است، تصریح کرد: در گفت وگو با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دسامبر سال گذشته تاکید کردم که ترکیه آماده انجام هرگونه اقدام لازم برای برقراری دوباره صلح و ثبات در خاورمیانه در این طول این روند است.
« ترکیه خواستار تداوم همکاری نزدیک با روسیه همانند روند آستانه است. تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه اقدامی درست به شمار می‌رود، زیرا بحران سوریه تنها به دست کشورهایی که از تشدید زخم‌های سوریه آسیب دیده و از بهبود آن سود می‌برند، قابل حل است.»
رئیس جمهور ترکیه افزود: ترکیه حامی راه‌حل سیاسی مبتنی بر محافظت از تمامیت ارضی سوریه، تضمین نمایندگی سیاسی تمام جامعه سوریه و تامین شرایط بازگشت آوارگان است.
وی همچنین بر لزوم تداوم همکاری و همراهی روسیه و ترکیه برای نیل به این اهداف تاکید کرده و اظهار داشت: از این رو توافق ادلب خود گواه روشن اهمیت همکاری در محافظت از منافع کشورهایمان و مردم سوریه است.
در ادامه مقاله رئیس جمهور ترکیه آمده است: ”طی هفته‌های اخیر شاهد آن هستیم که برخی از سازمان‌های فعال در آمریکا به دنبال مانع تراشی برای تصمیم این کشور در خروج از سوریه که سهم موثری در حل بحران آن خواهد داشت، هستند.
«به نظر می‌رسد منشا این اقدامات، گفت وگوهای صورت گرفته با ترامپ که زمینه ساز برخی توافقات است، باشد. ادعاهای بی اساسی چون «ترکیه کُردها را خواهد کشت» یا «متحدان کُرد خود را تنها نگذاریم» با هدف اعمال فشار به دولت ترامپ مطرح شده اما ترکیه هیچ مشکلی با کُردهای سوریه یا هر قشری که در خاک سرزمین همسایه زندگی می‌کنند، ندارد. ادعاهای بی‌پایه که از سوی آمریکا مطرح شده است، نه حقیقت را بلکه دیدگاه برخی گروه‌های ذینفع را منعکس می کند.»
طیب اردوغان در پایان مقاله خود در روزنامه روسی تاکید کرده است: به وضوح می‌گویم که ترکیه تاب و تحمل حضور هر عنصری که تهدیدکننده امنیت ملی کشور و تمامیت ارضی سوریه باشد را ندارد.
شایان ذکر است که رجب طیب اردوغان به زودی با ولادیمیر پوتین همتای روس خود دیدار خواهد کرد.
وی این مطلب را در نشست گروهی حزب متبوع خود در مجلس ملی ترکیه در پاسخ به سئوالی درباره دیدارش با ولادیمیر پوتین اظهار داشت و افزود: به احتمال زیاد در ۲۳ ژانویه ( سوم بهمن) با پوتین دیدار خواهیم داشت.
اردوغان افزود: البته یک اجلاس را پیش از این آغاز کرده بودیم. من به همراه پوتین و آقای روحانی یک دیدار سه جانبه انجام خواهیم داد، ولی هنوز تاریخ آن مشخص نشده است.
رئیس جمهور ترکیه در خصوص منطقه امن در سوریه نیز گفت: اگر نیروهای ائتلاف به ویژه آمریکا از ما حمایت مالی کنند ما یک منطقه امن برای مردم این منطقه خواهیم ساخت. این طرح همچنین از مهاجرت نیز جلوگیری می‌کند.
وی در عین حال تاکید کرد: تا کنون اقدام مثبتی در زمینه ایجاد منطقه امن صورت نگرفته است.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.