آخرین خبرها

زلزله ۳٫۶ ریشتری باسمنج، تبریز را لرزاند

زمین لرزه‌ای به قدرت ۳٫۶ ریشتر باسمنج، تبریز را به لرزه در آورد.

 به گزارش عصرآزادی به نقل از فارس، زمین لرزه‌ای به قدرت ۳٫۶ ریشتر باسمنج، حاشیه تبریز را  به لرزه در آورد.

این زلزله در ساعت ۹٫۲۶ دقیقه به عرض جغرافیایی ۳۸٫۲۵ و طول جغرافیایی ۴۶٫۴۱۰ و در عمق ۹ کیلومتری زمین رخ داد.

این زمین لرزه در ۶ کیلومتری باسمنج، ۱۲ کیلومتری تبریز و ۲۰ کیلومتری خواجه روی داده است.

مثنی حیاتی  معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: به دنبال وقوع زلزله  ۳٫۶ ریشتری صبح امروز  چهارشنبه ۲۱ آذر در شهر باسمنج تبریز بلافاصله سه تیم امدادی از  پایگاه امدادی عوارضی تبریز_بستان‌آباد و همچنین تیم واکنش سریع استان  و یک تیم از پایگاه شیبلی جمعیت هلال احمر شهرستان بستان‌آباد به منظور ارزیابی زلزله به شهر باسمنج و روستاهای اطراف اعزام شدند.

وی ادامه داد :با توجه به کم بودن قدرت زلزله احتمال خسارات ناشی از زلزله بعید بوده اما  برای اطمینان خاطر، جمعیت هلال احمر علاوه بر  برقراری ارتباط تلفنی با شهر باسمنج، اقدام به اعزام اکیپ، نسبت به بررسی و ارزیابی زلزله کرده است.

گزارش فارس حاکی است، تبریز روی سامانه گسلی واقع شده که بخشی از این سامانه در امتداد لغزش بزرگ در شمال باختری ایران و شرق ترکیه جای دارد.

این سامانه از مرند (دامنه شمالی میشو داغی تا بستـان‌آباد با راستای شمال باختری – جنوب خاوری) به طول حدود ۲۰۰ کیلومتر امتداد دارد.

گسل تبریز از شمال این شهر عبور کرده و شهرک‌هاى مختلفى را در معرض خطر قرار داده است، همچنین بخش اعظمى از حدود هزار حاشیه‌نشین شهرستان تبریز در قسمتى از کمربند شمالى شهر اسکان یافته‌اند که ساختمان‌هاى آنها حتی در مقابل کوچکترین تکان‌ها نیز مقاوم نیست.

طول این گسل از قم تا آناتولی ترکیه و سن آن به دوران دوم زمین شناسی مربوط بوده و علت اصلی وقوع زمین لرزه‌های تبریز در گذشته، حرکت و جنبش این گسل بوده است.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.