آخرین خبرها

بارندگی در آذربایجان شرقی ۱۸ درصد کاهش یافت

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: بارندگی در سال زراعی جاری تا ۵ آذرماه که آخرین بارندگی اتفاق افتاده است، نسبت به سال قبل ۱۸ درصد و نسبت به بلند مدت ۲۴ درصد با کاهش مواجه هستیم.

به گزارش عصرآزادی به نقل از تسنیم، فرخ مطلبی‌فر در جلسه ستاد مدیریت بحران آذربایجان شرقی  با بیان اینکه در سال قبل استان‌های شمالغرب کشور، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و اردبیل بیشترین بارندگی کشور را تجربه کردند، اظهار داشت: متاسفانه امسال تا به امروز بارش‌های این سه استان زیر حد نرمال را تجربه می‌کند.

وی بیان کرد: بیش ترین کسر بارندگی زیرنرمال مرکز و شمال غرب استان، تبریز و اسکو بوده است که نسبت به بلند مدت با ۵۰ درصد کاهش بارندگی روبه رو بوده است.

مطلبی‌فر با بیان اینکه از لحاظ دمایی متوسط، دما در سال زراعی جدید نسبت به دوره مشابه سال قبل یک دهم کاهش دارد تشریح کرد: نسبت به بلند مدت ۶ دهم درجه با افزایش دما رو به رو هستیم.

مدیرکل هواشناسی اظهار داشت: اگر بخواهیم این وضعیت را در سطح کشور مورد بررسی قرار دهیم، استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل در سطح کشور کمترین بارندگی را تجربه کرده‌اند که متاسفانه در مقایسه با بلند مدت زیر خط نرمال هستند.

وی در ادامه گفت : بیشترین بارندگی‌های امسال در سطح کشور در جنوب و جنوب غربی کشور رخ داده است.

مطلبی‌فر با تاکید بر اینکه از لحاظ خشکسالی با توجه به دما و بارندگی شمال غرب کشور، آذربایجان شرقی درگیر خشکسالی است گفت: پیش بینی که برای بارندگی داریم انتظار داریم در ۳ ماه آتی بارندگی در سطح نرمال باشد و از لحاظ دمایی استان ۲تا ۳ درجه افزایش دما را تجربه خواهد کرد.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.