آخرین خبرها

همایش توسعه صادرات غیرنفتی در تبریز برگزار شد

بیست و چهارمین همایش توسعه صادرات غیر نفتی با حضور فعالان اقتصادی، تولیدی و صادرکنندگان نمونه در تبریز برگزار شد.

به گزارش عصرآزادی به نقل از ایرنا، حمایت جدی دولت از بخش خصوصی، تک نرخی شدن قیمت ارز، مشارکت دادن بخش خصوصی در تصمیم گیری و استفاده از نظرات کارشناسان اتاق بازرگانی از جمله مهم ترین خواسته های فعالان اقتصادی بخش خصوصی در بیست و چهارمین دوره همایش یکروزه صادرات غیرنفتی در تبریز بود.

** ۳۰ میلیارد دلار صادرات در هشت ماهه امسال
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در این همایش از صادرات ۳۰ میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی در هشت ماه امسال خبر داد و گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۳٫۳ درصد افزایش دارد.
صادق نجفی، جلب اعتماد مدیران صنعت و تولید را اولویت اصلی وزیر صنعت دانست و افزود: هر بخش نامه و تصمیمی که گرفته می شود یک طرف اش بخش خصوصی است.
وی با تاکید بر ضرورت گسترش دیپلماسی و افزایش مراودات با کشورهای همسایه و اهتمام دولت بر این موضوع گفت: در موضوع دیپلماسی خارجی وزارت خانه به دنبال توسعه مراکز مبادله ای است.
نجفی ۵۶٫۷ درصد صادرات کالاها را مربوط به بخش کشاورزی و معدنی دانست و افزود: استان آذربایجان شرقی جزو استان های غنی است و باید صادرات معدنی جایگزین صادرات نفتی باشد.
وی از توسعه مبادلات تجاری با کشورهای کره ، ژاپن، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، روسیه و آلمان خبر داد و گفت: با سفیران مان در خارج از کشور در زمینه فعال بودن در دیپلماسی اقتصادی رایزنی کرده ایم.

** اقتصاد تک محصولی یک اقتصاد بیمار است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز با بیان اینکه از نظر کارشناسان برای رونق اقتصاد عوامل زیادی دخیل هست، اظهار داشت: یکی از عوامل تاثیرگذار در رونق اقتصادی و از اولویت‌های اصلی کشور، توسعه بخش صادرات غیر نفتی است.
حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی آل‌هاشم افزود: زمانی که صحبت از صادرات غیر نفتی می‌شود، در کشور ظرفیت‌های عظیمی وجود دارد که تحقق این هدف تا را تا حدی آسان می‌کند.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به منابع بی‌شمار مواد اولیه در کشور از جمله نفت، گاز، مواد معدنی، فلزی و غیر فلزی، تاکید کرد: با وجود این مواد، باید رقابت تولیدکنندگان داخلی در بازارهای خارجی بسیار بهتر باشد اما چرا با این همه ظرفیت انسانی و خدادادی، هنوز به جایگاه مطلوب نرسیده‌ایم.
امام جمعه تبریز افزود: هزینه بالای تولید در مقایسه با سایر کشورها، کیفیت نه چندان مطلوب ناشی از قدیمی بودن فناوری‌های موجود و فرسودگی ماشین آلات در نهایت توان رقابت کالاهای تولیدی کشور را با محصولات مشابه خارجی می‌گیرد.
حجت الاسلام آل هاشم با اشاره به اهمیت ارتباط با سایر کشورها به خصوص کشورهای همسایه ایران، اظهار داشت: تعامل ما با سایر کشورها در صادرات غیرنفتی بسیار مهم است که از آن به عنوان دیپلماسی اقتصادی نام می‌بریم.
وی ادامه داد: وقتی ما تولید با کیفیت داشته باشیم اما نتوانیم در زمینه صادرات تعامل لازم را با سایر کشورها برقرار کنیم، این تولید کیفی هیچ مزیتی برای ما ندارد، بنابراین همزمان با کاهش هزینه تولید، بحث توسعه تعامل با همسایگان نیز از اهمیت برخوردار است.
حجت‌الاسلام آل‌هاشم گفت: اکنون با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها و تهدید شرکای ایران، دیپلماسی اقتصادی حساسیت ویژه‌ای پیدا کرده است.
امام جمعه تبریز با تاکید بر لزوم فعال شدن دیپلماسی اقتصادی در شرایط تحریم، اظهار داشت: در شرایط کنونی، کار با شرکای سنتی ایران دشوار شده است و در چنین شرایطی دیپلماسی اقتصادی از سایر موارد مهم است، زیرا اگر با کیفیت‌ترین کالاها را تولید کنیم اما فروشی نداشته باشیم فایده‌ای نخواهد داشت.
وی با انتقاد از وابستگی کشور به تولید و فروش نفت، گفت: باید قبول کنیم که اقتصاد تک محصولی و وابسته به درآمد نفتی یک اقتصاد بیمار است که باعث شده نتوانیم به جایگاه شایسته جمهوری اسلامی ایران دست پیدا کنیم.
امام جمعه تبریز افزود: اگر سیاست کلان کشور بر توسعه اقتصادی استوار شده است، باید تعاملات‌مان را با دیگر کشورها افزایش دهیم که این موضوعی بلند مدت است و اگر توانمندی‌ها را روی این موضوع متمرکز کنیم، می‌توانیم موانع و مشکلات مقطعی مانند تحریم و موانع پایدار را با موفقیت از پیش رو برداریم.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با انتقاد از چند نرخی بودن قیمت ارز، تاکید کرد: شرایط به وجود آمده در نوسانات ارز و کمبود ماده اولیه باعث شده که کارخانجات با کمبود نقدینگی مواجه شوند و ارز دولتی که برای تولید کالاهای اساسی در نظر گرفته شده، با همان نرخ عرضه نشود و با چندین برابر قیمت در بازار به مردم عرضه می‌شود.
وی افزود: چند نرخی بودن ارز این وضعیت اقتصادی را به وجود آورده و دولت باید برای تک نرخی کردن ارز اهتمام ویژه‌ای داشته باشد و این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

** واگذاری‌ به غیر اهل،مهم‌ترین مشکل واحدهای تولیدی
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در این همایش گفت: متاسفانه مهم‌ترین مشکل در واگذاری واحدها در کشور این است که هر کسی قیمت بالا داد به آن واگذار می کنیم، و با اهلیت طرف کاری نداریم.
احمدعلی کی‌خواه افزود: سرمایه، نیروی انسانی، منابع طبیعی و ارز خارجی از جمله موارد توسعه است و اگر توسعه‌ای اتفاق بیافتد باید در این چهار عامل برجسته بود.
وی با تاکید بر اینکه صادرات نفت و میعانات گازی منبع اصلی درآمد کشور است، گفت: سیاست بهره‌برداری منابع نفتی به سطح تکنولوژی بستگی دارد و برخی‌ معتقد به حفظ این منابع بوده و برخی‌ها آن را وابسته تکنولوژی می‌دانند.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما بیشتر از نهاده‌های کمیاب در حوزه مصرف استفاده کرده‌ایم و متاسفانه در تخصیص آن در منابع ملی بهینه عمل نکرد‌ه ایم.
وی ادامه داد: اگر بخشی از هزینه‌های محدود ارزی را روی فرش می‌گذاشتیم بطور قطع بیشتر از صنعت خودرو اثرگذار بود و این میزان کشته و آلودگی هوا نیز نداشتیم.
کی‌خواه با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی می‌تواند تامین کننده ارز خارجی باشد، افزود: از طریق صادرات و تامین مواد خام می‌توان ارز خارجی به کشور آورد، اما اینکه چرا نتوانسته‌ایم این کار را انجام دهیم، جای بحث دارد.
وی اظهار داشت: وزیر اقتصاد و وزارت‌خانه مربوطه از جمله جایگاه‌های موثر در صنعت کشاورزی است و نباید آنها خود را مدیر گمرک و متولیان کشاورزی بداند، بلکه باید نقش‌آفرینی در این حوزه را بیشتر و پررنگ‌تر سازد.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود کمبود سرمایه و مشکلات فراوان در زمینه صادرات بخش کشاورزی، گفت: برخی از مشکلات ناشی از مالیات است، زیرا وقتی با تولیدکنندگان کشاورزی صحبت می‌شود، اذعان می کنند که بدون دلیل و مستند مالیات می‌خواهند.
وی تاکید کرد: ما چهار دهه نرخ ارز را ثابت نگاه داشتیم، اما از نظر کشاورزی یک زیان هنگفتی را به این حوزه وارد ساختیم.
کی‌خواه با بیان اینکه چه کسی پاسخگوی این همه هزینه در طول ۴۰ سال است، گفت: ایران به دلیل اقلیم متنوع و ظرفیت‌های منابع، دارای توانایی‌های زیادی است.
وی با بیان اینکه سه هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های بی‌نظیر خاک و آب برای اراضی برای پایاب سد خداآفرین هزینه می‌شود، گفت: قرار است اراضی را به عشایری بدهیم که قبلا کار زراعی آبی انجام نداده اند و چرا این طرح را به مزایده بین المللی نمی گذاریم.
وی با اشاره به اعتراضات مردمی در کارون و خوزستان گفت: متاسفانه مهم‌ترین مشکل در واگذاری کشور این است که هر کسی قیمت بالا داد به آن واگذار می کنیم و با اهلیت طرف کاری نداریم.
کی خواه با اشاره به اعلام قیمت خرید گندم به میزان یک هزار و ۴۷۰ تومان، گفت: منطق دولت برای اعلام این قیمت چیست و با وجود ۳۰ درصد تورم و افزایش هزینه‌ها چرا باید به قشر مستضعف فشار وارد کرد.

** رشد اقتصادی نیازمند عزم ملی است
رئیس اتاق بازرگانی تبریز نیز صادرات غیرنفتی رشد اقتصادی را نیازمند عزم ملی دانست و گفت: امروز دیپلماسی کشور با هم سویی تمام سازمان ها می تواند در اصلاح امور و رفع موانع تاثیر گذار باشد.
صمد حسن زاده اظهار داشت: امیدواریم این همایش مطابق سال‌های قبل در اصلاح و رفع نارسایی و رفع قوانین زائد برای توسعه صنعت و تجارت تاثیرگذار باشد.
وی با بیان اینکه برحسب شرایط کشور، همایش مزین به نام دیپلماسی اقتصادی شده است، گفت: طبق سیاست‌های مورد تاکید رهبر معظم انقلاب برای رسیدن به رشد پایداری و بالندگی ایران اسلامی یک دیپلماسی اقتصادی لازم است.
رئیس اتاق بازرگانی تبریز ابراز کرد: بر اساس شرایط نگرانی از تبعات تحریم‌ها که یک شرایط سخت برای همه ایجاد کرده است، قدرت‌های بزرگ جهانی به صورت ظالمانه نگرانی بزرگی برای معیشت مردم و اقتصاد و سلامتی ایجاد کرده‌اند.
وی با بیان اینکه بر اساس منشور سازمان بین‌المللی هیچ قدرتی حق ندارد معیشت مردم را تهدید و تحریم کند، اظهار داشت: امروز دیپلماسی کشور با همسویی و همراهی تمام سازمان‌ها در اصلاح و رفع موانع می‌تواند تاثیرگذار باشد.
وی ادامه داد: شرایط سختی برای جامعه فراهم شده است، به طوری که عدم دسترسی به بازار جهانی، کاهش دسترسی به تکنولوژی روز دنیا، افزایش هزینه‌های تامین کالا و مشکلات بی‌شماری در انتقال پول و ناپایداری سیاست‌های داخلی و ناپایداری ارزش پول ملی در مقابل ارز بین المللی و توسعه رانت و فساد، نگرانی‌هایی برای ملت و جامعه صنعتی فراهم کرده است.

** افزایش تولید نیازمند حضور بخش خصوصی است
سرپرست استانداری آذربایجان شرقی نیز در این همایش با اشاره به تحلیل منایع گفت: صادرات واقعی وقتی شکل می گیرد که بتوانیم محصولی ارایه دهیم که بازار ان را بپسندد.
جواد رحمتی با بیان اینکه باید دستگاه دیپلماسی زمینه صادرات را فراهم کند، افزود: ما باید ترازمان را مثبت کنیم که خیلی از موانع در این زمینه بازدارنده است.
وی با تاکید بر ضرورت حمایت از حضور بخش خصوصی در صنعت و تولید گفت: دوران سختی را می گذرانیم که این مشکلات حاصل سوءمدیریت و راه حل اش مدیریت مناسب است.
رحمتی با بیان اینکه فساد حاکم در سیستم اداری کمر اقتصاد را می شکند، اظهار داشت: کسی که در شرایط فعلی کار تولیدی می کند از عبادت بالاتر است و دولت باید با رفع موانع و تنظیم لوایح مشکلات را حل کند.
بیست و چهارمین همایش توسعه صادرات غیر نفتی امروز پنجشنبه با تجلیل از صادرکنندگان و تولیدکنندگان برتر به کار خود پایان داد.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.