آخرین خبرها

تسهیلات خرید سامانه ضد تگرگ در آذربایجان شرقی پرداخت می شود

 رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از محل اعتبارات خط اعتباری مکانیزاسیون تسهیلات خرید سامانه ضد تگرگ در استان پرداخت می شود.

به گزارش عصرآزادی به نقل از ایرنا، اکبر فتحی روز سه شنبه در گفتگویی گفت: قیمت هر دستگاه حدود ۴۰ میلیون تومان است و هر دستگاه ۱۰۰ هکتار از باغات را تحت پوشش قرار می دهد و در حال حاضر در برخی از شهرستانهای استان نصب شده است.
وی با اشاره به خسارت سنگینی هر ساله سرمای زود رس بهاره و تگرگ به مزارع و باغات کشاورزان وارد می کند، گفت: سامانه ضد بارش تگرگ با استفاده از گاز مایع، بر اثر شلیک‌های پی در پی و با ایجاد ارتعاشات صوتی و حرارتی، سلول‌های هسته مرکزی مولکول تگرگ را در داخل ابر تگرگ زا شکسته و به باران تبدیل می‌کند؛ در واقع سامانه ضد بارش تگرگ این امکان را به وجود می‌آورد که قبل از بارش تگرگ و با پیش‌بینی وضع هوا و مشاهده عینی ابرها، با تبدیل تگرگ به باران، از خسارات احتمالی پیشگیری کنیم.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه در طرح پهنه بندی کارشناسان تحقیقات نیز در کنار کارشناسان پهنه حضور دارند، افزود: طرح ایکاردا از مصادیق آن است و در ۱۲ شهرستان اجرا شده است و در آینده به دهستان های کوچک نیز تعمیم داده خواهد شد.
وی با بیان اینکه رسالت سازمان جهادکشاورزی استان، مصرف بهینه آب و حداکثر تولید از میزان آب مصرفی است، گفت: بخش کشاورزی با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و دانش محوری و مردمی بودن سنخیت کامل دارد و وظایف بخش کشاورزی در این راستا بیشتر و حساس تر است.
فتحی با تاکید بر بهینه سازی مصرف آب در حوضه دریاچه ارومیه، گفت: مبلغ ۱۴۲ میلیارد تومان اعتبار به ستاد احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده شده است که ۱۲٫۵ میلیارد تومان به بخش کشاورزی برای اجرای طرح کاداستر و اصلاح سیستم های آبیاری تحت فشار پرداخت شده است.
وی در خصوص استمهال تسهیلات بانکی در سال زراعی ۹۶-۹۷ گفت: کشاورزانی که در اثر حوادث قهری زیان دیده بودند مقرر شده ۳ سال بازپرداخت تسهیلات بانکی به تعویق بیافتد و سود بانکی را دولت پرداخت کند که این امر برای دولت ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.