آخرین خبرها
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه:

تحریم اخیر آمریکا علیه ایران سیاسی و بی نتیجه است

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تحریم اخیر آمریکا علیه ایران را سیاسی و بی نتیجه خواند و گفت: وقتی آمریکا به دلایلی یک کشور را تحریم می کند، ترکیه نمی تواند از منافع خود در پی اعمال این تحریم ها صرف نظر کند.

به گزارش عصرآزادی به نقل از ایرنا، کالین در گفت و گو با شبکه تلویزیونی خبر ترک افزود: در تحریم های آمریکا علیه ایران، دولت آنکارا نمی تواند از منافع خود چشم پوشی کند و در این زمینه حفظ منافع ملی ترکیه، در اولویت قرار دارد.
وی تاکید کرد: گزارش های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می دهد که ایران پایبند به توافق هسته ای(برجام) است و سلاح تولید نمی کند و از انرژی هسته ای فقط در راستای اهداف مسالمت آمیز استفاده می کند.
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه بیان کرد: رژیم اسرائیل، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و برخی کشورهای دیگر موضوع پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته را مطرح کرده و توافق انجام شده در این زمینه را به رغم پایبندی ایران به موضوع سیاسی تبدیل کردند.
وی با اشاره به لزوم حفظ تمامیت ارضی سوریه و خروج نیروهای خارجی از این کشور که مورد تاکید کشورهای دیگر قرار گرفته است، اظهار کرد: اعمال تحریم علیه ایران به بهانه جلوگیری از حضور در سوریه و نیز به اتهام عدم پایبندی تهران به توافق هسته ای اقدامی نتیجه بخش نیست و به ضرر تجارت جهانی و تعادل منطقه ای خواهد بود.
به گزارش ایرنا، واکنش مقامات سابق و کنونی ترکیه نسبت به تحریم های آمریکا علیه ایران همواره منفی بوده و آنها این اقدام آمریکایی ها را محکوم و حتی بر عدم پیروی از آن تاکید کرده اند.
مقامات سیاسی آنکارا از ابتدای انتشار زمزمه های کاخ سفید مبنی بر اعمال تحریم علیه ایران، مخالفت خود را با این اقدام به صراحت اعلام و تاکید کردند: ترکیه از تحریم های یکجانبه آمریکا و قطعنامه های مصوب خارج از شورای امنیت سازمان ملل متحد پیروی نکرده و اجرا نخواهد کرد.
تابستان سال گذشته اردوغان طی اظهاراتی مهم گفت: همان گونه که آمریکا شریک راهبردی ترکیه است، ایران نیز شریک راهبردی دیگر کشور ماست و به همین علت، قطع روابط ما با شرکا به درخواست یک کشور دیگر با درک ما از استقلال در جهان مغایرت دارد.
وی تاکید کرد: ترکیه انرژی خود را از ایران تامین می کند و اگر نیاز خود را از ایران تامین نکنیم، چه کسی در فصل زمستان کشور من را گرم خواهد کرد؟
رییس جمهوری ترکیه روز گذشته نیز در نشست اعضای حزب عدالت و توسعه در مجلس ملی ترکیه با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران با انتقاد از اجرای دور دوم تحریم واشنگتن، این تحریم ها را نادرست خواند و افزود: ترکیه در اجرای تحریم های اعلام شده علیه ایران، با آمریکا همراهی نخواهد کرد.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز که به ژاپن سفر کرده است، روز گذشته در مصاحبه با خبرنگاران در مرکز مطبوعات ملی ژاپن مجازات مردم ایران با استفاده از حربه تحریم را ناعادلانه و غیرمنصفانه خواند و گفت: تحریم آمریکا علیه ایران نتایج خاصی نخواهد داشت.
چند روز پیش ‘رخسار پکجان’ وزیر تجارت ترکیه هم اعلام کرد که به رغم تحریم آمریکا علیه تهران، در ۹ ماه سال جاری روابط تجاری ایران و ترکیه افزایش یافته و به رقم ۷٫۴ میلیارد دلار رسیده است.
‘دونالد ترامپ’ رییس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه امسال خروج این کشور از برجام را اعلام کرد، اما بلافاصله کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چند جانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ گاه به هدف خود دست نخواهد یافت و اکنون بر خلاف تحریم های اعمال شده قبلی علیه ملت ایران تنها تر از هر زمان دیگر است.
به دنبال این اقدام ترامپ کشورهای اروپایی اعلام کردند که به دنبال ساز و کاری برای ادامه مبادلات اقتصادی با ایران هستند.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.