آخرین خبرها
رئیس مرکز مطالعاتی استراتژی آسیایی ترکیه:

تجارت ۱۰ میلیارد دلاری ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار می‌رسد

رئیس مرکز مطالعاتی استراتژی آسیایی ترکیه با بیان اینکه زمانی تجارت ایران و ترکیه به ۲۲ میلیون دلار رسیده بود، گفت: متاسفانه این تجارت به ۱۰ میلیون دلار رسیده است که طبق توصیه رهبر ایران و روسای جمهور به ۳۰ میلیون دلار می‌رسد.

به گزارش عصرآزادی به نقل از فارس ، سلیمان شان‌سوی صبح امروز در چهارمین نشست مجمع همکاری‌های بین بخشی ایران و ترکیه نظام‌های جدید اقتصادی و بخش‌های راهبردی ۱۴ و ۱۵ آبان‌ماه اظهار کرد: از اینکه در جلسه‌ای که در تبریز برگزار می‌شود، حاضر هستم خوشحال بوده و آن را به فال نیک می‌گیرم.

وی با اشاره به برگزاری اولین دوره مجمع همکاری‌های بین بخشی در شهر وان، گفت: در اولین دوره که باحضور همه تجار و مسوولان برگزار شد، نشان از اهمیت گسترش روابط بین دو کشور را داشت.

رئیس مرکز مطالعاتی استراتژی آسیایی ترکیه بیان کرد: گسترش اقتصادی بین دو کشور بسیار مهم بوده و ما امروز در تبریز چهارمین دوره را برگزار کرده که البته هر سال با قدرت بیشتر و با احصای مشکلات و سعی بر رفع آنها برگزار می‌شود.

وی، در ادامه با تشکر از مسوولان تبریزی و ایران جهت برگزاری و میزبانی بی‌نظیر، تصریح کرد:  از مسوولان ترکیه نیز برای همکاری در این راه قدردانی می‌کنیم که ما را همیشه همراهی کرده‌اند.

رئیس تیم هیات تجاری ترکیه با بیان اینکه یک زمانی  اکوسیستم و خاک اهمیت زیادی برای همه داشت، یادآور شد: ایران و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که در گذشته دوره امپراطوری را گذرانده‌اند که مسائل حاکمیت ارضی مطرح بود، ولی در آن دوران به یک باره انقلاب ماشین‌آلات در اروپا ایجاد شد و در حال حاضر این علم است که حرف اول را می‌زند.

وی با تاکید به اینکه اقتصاد متکی به علم برای همه اهمیت داشته که ترکیه و ایران نیز مستثنی از آن نیستند، ابراز کرد: دو  کشور ایران و ترکیه برای حفظ اقتصاد و رابطه باید با علم و تکنولوژی جلو رفته  و در این راستا حرکت کنند.

شان‌سوی متذکر شد: اقتصاد متکی به علم یک وزنه بسیار بزرگی است به طوریکه  در سراسر دنیا سه شرکت با سرمایه بیش از یک تریلیون وجود دارد  که هیچ کدام از آنها متکی به نفت نبوده و متکی به تکنولوژی علم و فناوری نوین هستند.

وی، در ادامه با اشاره به اینکه قبل از افزایش و گسترش تکنولوژی، این هدایت تکنولوژی است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: در طبیعت پروژه‌های زیادی متکی بر علم در حال انجام است همچنین در دنیا چالش‌های زیادی وجود دارد که متکی بر علم است.

شان‌سوی اذعان داشت: البته دو کشور ایران و ترکیه در تجارت و افزایش تکنولوژی کارهای بزرگی انجام داده و تجارب زیادی در این خصوص دارند.

رئیس مرکز مطالعاتی استراتژی آسیایی ترکیه با بیان اینکه البته ایران و ترکیه نمی‌توانند در هر سطح و بخشی رابطه و همکاری داشته باشند، گفت: از این میان می‌توان بهترین بخش‌ها را منطبق با ظرفیت‌ها انتخاب کرد و روابط را گسترده‌تر ساخت.

وی با اشاره به اینکه ترکیه در برهه‌ای توانسته بود تا تجارت ۲۲ میلیارد دلار با ایران را به‌دست آورد  که متاسفانه اخیراً به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است، تصریح کرد: طبق تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و دو رئیس جمهور ترکیه و ایران باید این  تجارت بین دو کشور به ۳۰ میلیارد دلار برسد که برای این کار بسترها در حال آماده‌سازی است.

شان‌سوی اذعان داشت: بخش‌های استراتژی برای همکاری بین دو کشور باید، بررسی شود تا به تبع آن کارهای بزرگ انجام گیرد.

وی خاطرنشان کرد: اهمیت دو کشور ایران و ترکیه و عملکرد هر دو کشور برای گسترش رفاه و امکانات در سال‌های اخیر و خنثی‌سازی فتنه و اتفاقات در دنیای اسلامی با مقاومت و ایستادگی و حمایت هر دو کشور از کشورهای مورد هدف یکی دیگر از مصادیق همکاری و تعامل بین دو کشور است.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.