آخرین خبرها
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی:

۷ میلیون نفر دفترچه بیمه ندارند/ چشم پزشکی مهر و حکیمان نور یک جانبه قراردادشان را لغو کرده‌اند/مراقب سودجویان با نام بیمه سلامت باشید

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با اشاره به ۲میلیون و ۱۵۰ هزار بیمه شده تحت پوشش بیمه سلامت استان، گفت: اخیرا تماس و پیامک‌هایی مبنی بر ارائه خدمات سلامت وجود دارد که هیچ‌کدام از جانب ما نیست.

به گزارش عصرآزادی به نقل از فارس، وحید مجیدی ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت “هفته بیمه سلامت” از ۲۷ مهرماه تا سوم آبان‌ماه، اظهار کرد: سوم آبان ۱۳۷۴، بیمه خدمات درمانی توسط مجلس تصویب شده که این امر یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است تا بتواند یک مجموعه منسجم برای رفع نگرانی و دغدغه‌های مردم ایجاد کند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۱، سازمان بیمه به نام بیمه سلامت تغییر نام داد، گفت: این تغییر نام باعث افزایش مسوولیت نیز شده تا بتوانیم برای رفع دغدغه درمانی مردم اقداماتی انجام دهیم.

مدیرکل بیمه سلامت استان با اشاره به اینکه بیمه سلامت در کل کشور  ۴۰ میلیون نفر بیمه شده دارد، تصریح کرد: در سال ۹۶ نزدیک به ۱۹۵ میلیون بار مراجعه سرپایی در سراسر کشور با بیمه سلامت  انجام گرفته است که با یک حساب ساده هر ثانیه ۶ نفر از خدمات بیمه سلامت برخوردار شده‌اند.

وی اضافه کرد: در سال ۹۶ نزدیک به ۱۰ میلیون بار مراجعه در استان آذربایجان‌شرقی وجود داشته که این رقم در روز معادل ۲۷ هزار نفر بوده که با دفترچه بیمه سلامت از این خدمات بهره‌مند شده‌اند.

مجیدی متذکر شد: البته ۱۰ میلیون مراجعه در سال زیاد بوده و  نیاز به دقت و مداخله دارد.

وی ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بیمه شده در استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: البته نسبت به سال‌های گذشته میزان بیمه‌شدگان کاهش یافته است که به دلیل رویکرد دولت و رفع هم پوشانی کاهش یافته است.

مدیرکل بیمه سلامت استان ابراز کرد: با توجه به اینکه هر فرد ایرانی باید فقط یک دفترچه داشته باشد از این‌رو طرح هم‌پوشانی در حال اجرا بوده که به تبع آن  در رابطه با یک دفترچه‌ای نزدیک به صفر شدن هستیم که سال ۹۸ رفع هم‌پوشانی انجام خواهد گرفت.

یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر روستایی تحت پوشش بیمه سلامت هستند

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر روستایی تحت پوشش بیمه سلامت هستند، گفت: سازمان بیمه مکلف به رفع  دغدغه سلامت مردم بوده و بیشترین مخاطب روستاییان هستند.

مجیدی  خاطرنشان کرد: ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه‌های تراز عملیاتی برای پرداخت به موسسات است که طبق آمارها می‌توان  نقش دولت و مجلس برای تامین منابع سلامت دید ولی همچنان احساس می‌شود که بهتر می‌توان حرکت کرد تا جلوی هدررفت منابع را گرفت.

وی اذعان داشت: ۲ هزار و ۶۰۰ موسسه طرف قرارداد داریم که در سال ۹۷ پنج ماه از مطالبات دانشگاهی  و نزدیک به ۷۰۰ میلیارد ریال مطالبات موسسات پرداخت می‌شود.

بدهی ۵ ماه به بیمارستان‌ها

مدیرکل بیمه سلامت استان ادامه داد: با وجود تمام مشکلات به بحث سلامت توجه شده است، به طوریکه بیستم هر ماه مطالبات ماه گذشته پرداخت می‌شود.

وی توضیح داد: در پرداخت  مطالبات داروخانه‌ها نیز تا تیرماه پرداخت خواهد شد و فقط یک ماه اسفند بدهی داریم که این هفته پرداخت خواهد شد و تقریبا عقب‌ماندگی در مطالبات به اتمام خواهد رسید.

مجیدی افزود: در بخش سرپایی و بیمارستان ۵ تا ۶ ماه بدهی باقی‌مانده است و تلاش به پرداخت داریم.

وی با تاکید به اینکه یکی از اقدامات اساسی سامانه ارتباطی ۱۶۶۶ است که نزدیک به دو ماه از راه‌اندازی آن می‌گذرد، توضیح داد: این سامانه پل ارتباطی مردم بوده  و به صورت ۲۴ ساعته در اختیار مردم است.

مدیرکل بیمه سلامت استان بیان کرد: نزدیک به ۲۲ هزار موسسه طرف قرارداد در کشور وجود دارد که باید سیستمی برای شنیدن نیاز این بیمه شدگان وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: تمام مدیران‌کل ملزم به نظارت بر عملکرد پرسنل هستند و امیدواریم از این طریق مشکلات زیادی از جامعه کاهش یابد.

مجیدی تصریح کرد: یکی از سیاست‌های دولت و سازمان بیمه سلامت مبنی بر الکترونیک و هوشمندسازی هستند به طوریکه در تمام بیمارستان‌های دانشگاهی عدم نیاز به دفترچه و استحقاق‌سازی راه‌اندازی شده و فردی می‌تواند بدون به همراه داشتن دفترچه سلامت خود از طریق سیستمHIC استعلام شده و اطلاعات هویت فرد مشخص شود.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه فردی که دفترچه رایگان گرفته نمی‌تواند از خدمات ام ار آی کمتر از ۶ ماه از همان ناحیه استفاده کند و این یک گید اتخاذ شده از سوی وزارت بهداشت است به طوریکه در سه ماه تابستان سال گذشته ۱۹ هزار ام ار آی تائید شده داشتیم که در زمان مشابه امسال  ۹ هزار و ۸۰۰ تائید شده وجود دارد و دقیقاً به صفر رسیده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان با تاکید به اینکه  سعی بر خدمات مناسب به بیمه‌شدگان داریم، افزود: از ۴۰ میلیون بیمه شده در بیمه سلامت  فقط ۱۲ تا ۱۳ درصد در پرداخت حق بیمه مشارکت دارند.

وی ادامه داد: صندوق روستایی بیمه سلامت همگانی توسط دولت پرداخت می‌شود و فقط صندوق کارمندی بوده که دو درصد را پرداخت می‌کنند.

 میانگین هزینه بستری هر پرونده ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است

مجیدی بیان کرد: میانگین هزینه بستری هر پرونده ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که توسط بیمه پرداخت می‌شود.

وی ابراز کرد: امیدواریم دفترچه به‌طور کامل حذف شده و تبدیل به تمام الکترونیکی شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان در ادامه به برخی اقدامات سودجوگرانه با نام بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: اخیرا گروه‌هایی پیامکی مبنی بر اینکه  از طریق بیمه سلامت دفترچه ارائه می‌دهند و از این طریق با استفاده از نام بیمه سلامت اقدام به اخاذی کرده‌اند.

وی با تاکید به اینکه مردم بدانند که هیچ‌کدام از پیامک‌ها و تماس مردم از طرف بیمه سلامت نبوده و اصلا برای ارائه خدمات و دفترچه و سایر موارد تماس تلفنی و بازاریابی نداریم، گفت:  در صورت بروز چنین تماس‌هایی با شماره ۱۶۶۶ تماس حاصل کنند.

مجیدی خاطرنشان کرد: در شهرستان هریس چنین گزارش‌هایی شده است در حالی که هیچ کدام از اینها مجوز فعالیت بیمه‌ای نداشته و فقط از نام بیمه سلامت سوءاستفاده می‌کنند  و جالب است حتی به خود رئیس سازمان بیمه سلامت نیز تماس گرفته بودند.

۷ میلیون بیمه نشده در کشور وجود دارد

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با تعداد بیمه‌نشدگان در کل کشور، بیان کرد: طبق آمار سال ۹۵ تعداد بیمه‌نشدگان ۷ میلیون نفر اعلام شده است که البته با رفع هم‌پوشانی می‌توان آمار دقیق‌تری ارائه کرد.

مدیرکل بیمه سلامت استان با اشاره به پروژه‌ها و برنامه‌های بیمه سلامت در هفته بیمه سلامت، تشریح کرد: افتتاح اداره بیمه سلامت کلیبر با اعتبار ۶۵۰ میلیون تومان، افتتاح اداره بیمه سلامت چاراویماق با اعتبار ۲۸۰ میلیون تومان، بازدید از بیمارستان‌ها، بازدید از یک مدرسه و ارائه آموزش سلامت به دانش‌آموزان و غبارروبی مزار شهدا از برنامه‌های هفته بیمه سلامت در آذربایجان‌شرقی است.

وی  در خصوص اینکه آیا لغو قراردادی به علت بدهی با موسسات داشته‌اید، ابراز کرد: با وجود قانون در سقف بودجه و هزینه‌کرد، تقریباً محدودیت خاصی از لحاظ قرارداد نداریم و با بیمارستان‌های خصوصی در این رابطه صحبت شده تا ارائه خدمات مناسب داشته باشند.

چشم پزشکی مهر و حکیمان نور یک جانبه قراردادشان را لغو کرده‌اند

مدیرکل بیمه سلامت استان ادامه داد: با دو موسسه حکیمان‌نور، چشم پزشکی مهر عقد قرارداد داشته‌ایم که با توجه به شرایط کشور، این دو موسسه به صورت یکجانبه قرارداد خود را با تامین اجتماعی و بیمه سلامت لغو کردند که بخشی از دلایل لغو آنها منطقی نیست.

وی با بیان اینکه امسال نزدیک به یک‌میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به حکیمان‌نور و ۶۰۰ میلیون تومان به چشم پزشکی مهر پرداخت شده است، گفت: با وجود بدهی، ولی امسال پرداختی خوبی داشتیم و لغو یکجانبه کم‌لطفی است.

مجیدی متذکر شد: از بیمه‌شدگان طرف قرارداد بیمه سلامت خواهشمندیم به هیچ عنوان به این دو موسسه حکیمان‌نور و چشم پزشکی مهر مراجعه نکنند، خدمات بهتر از آنها و حتی فوق تخصصی‌تر در بیمارستان‌های نیکوکاری، علوی، شمس، عالی‌نسب، الغدیر و غیره با کیفیت بهتر ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: ما این موضوع را از طریق مراجع قضایی هم پیگیر بوده‌ایم، چراکه این موسسات رفتار خوبی با بیمه‌شدگان مراجعه‌کننده نداشته‌اند.

مدیرکل بیمه سلامت استان با بیان اینکه خدمات در بیمارستان‌های دانشگاهی تخصصی و فوق‌تخصصی است، تصریح کرد: در این بیمارستان‌ها محدودیت خدمات اورژانسی وجود نداشته و اصلاً  ارجاع پزشک به مراکز خاص جایز نبوده و غیرقانونی است.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.