آخرین خبرها
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:

ورود گردشگران به کشور ۵۱ درصد افزایش یافت

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بیش از ۵۱ درصد افزایش گردشگر ورودی به کشور در ۶ ماهه نخست سال ۹۷ داشتیم که شاخصی بی مانند در چند دهه گذشته بشمار می آید.

به گزارش عصرآزادی به نقل از ایرنا، علی اصغر مونسان چهارشنبه شب در آیین بهره برداری سه طرح میراث فرهنگی و گردشگری در نطنز افزود: شرایط کنونی با توجه به بسته های ارزان سفر به ایران، مناسب برای حضور گردشگران است و می تواند به ارزآوری کمک کند.

وی با اشاره به بیش از یک هزار و ۹۰۰ طرح گردشگری در دست اجرا با ارزش نزدیک به ۴۳۰ میلیارد ریال، اظهارداشت: حوزه گردشگری توانسته یکی از بهترین امکانات را در زمینه اشتغال و درآمدزایی فراهم کند، از این رو کشوری با تاریخی پربار مانند ایران می تواند در کنار بهره برداری اقتصادی، جهت ترویج فرهنگ ناب اسلامی از حضور گردشگران خارجی بهره جوید.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: این مساله حتی می تواند در تعمیق روابط فرهنگی دولت ها نیز نقش موثری ایفا کند، به ویژه که گردشگری در کشور بر پایه میراث فرهنگی و صنایع دستی استوار است که اهمیت زیادی در حوزه کسب و کار دارد.

وی با اشاره به آماده سازی ۷۳ طرح هتلینگ در استان اصفهان اعلام کرد: سرمایه گذاران حوزه گردشگری حمایت می شوند و آمادگی برای همکاری از محل منابع صندوق توسعه ملی داریم.

مونسان ادامه داد : نزدیک به ۶۰۰ واحد بوم گردی در دور دست ترین نقاط کشور امروز به کمک گردشگری آمده و بنا داریم که این رقم در آینده به نزدیک ۲ هزار واحد برسد.
وی همچنین به رشد ۱۶ درصدی صادرات صنایع دستی اشاره کرد و یادآور شد: بیش از ۵۰۰ میلیون دلار سال گذشته صادرات چمدانی داشتیم که امید است با کمک استادکاران به ۲ میلیارد دلار افزایش یابد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فروش داخلی صنایع دستی را نزدیک به ۱۴ هزار میلیارد ریال ذکر کرد.

وی با اشاره به آثار تاریخی اظهارداشت: یک هزار و ۶۰۰ طرح مرمت و احیا سال گذشته در حوزه معاونت میراث فرهنگی به انجام رسید که امید می رود تا پایان سال جاری به ۲ هزار طرح برسد.

مونسان با ابراز امیدواری در زمینه بازگرداندن میراث فرهنگی و اشیای تاریخی خارج شده از کشور افزود: سرباز هخامنشی که به مالکیت کشورمان درآمد، یکشنبه در آیینی ویژه رونمایی شده و پس از نمایش در شهرهای مختلف، به جایگاه اصلی خود باز خواهد گشت.

وی با اشاره به فرایند ثبت جهانی بقعه نورالدین شیخ عبدالصمد نطنزی بیان کرد: جز دوره دفاع مقدس، از همه سهمیه سالانه برای ثبت جهانی آثار موجود در کشور استفاده شده است.

یه گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی گنبد آتشکده باید تکمیل شود که در این راستا قرار بر همکاری سه جانبه میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و شهرداری نطنز برای تامین اعتبار جهت تملک های مرتبط با این اثر تاریخی می باشد.

سه طرح با ارزش افزون بر ۳۵۶ میلیارد ریال شامل ساخت یک هتل، بهسازی آتشکده ساسانی، بازسازی بافت تاریخی محله قصبه و محوطه مسجد جامع نطنز با حضور معاون رئیس جمهوری در این شهرستان به بهره برداری رسید.

مونسان در ادامه سفر خود به شهرستان نطنز از یک کارگاه سرامیک سازی سنتی، موزه باستان‌ شناسی نطنز و اشیای محوطه باستانی ۶ هزار ساله اریسمان، مسجد جامع و بقعه نورالدین شیخ عبدالصمد نطنزی دیدن کرد.

شهرستان ۴۷ هزار نفری نطنز با برخورداری از یک هزار و ۸۰۰ اثر دارای ارزش تاریخی، طبیعی و معنوی (۱۳۰ اثر ثبت ملی) در فاصله نزدیک به ۱۲۵ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.