آخرین خبرها
براي نخستين بار درايران،

ارکستر کودکان با اجراي رسمي در تبريز به صحنه مي رود

رعنا زارع پور: پايان هفته جاري،”ارکستر کودکان رودکي” با اجراي رسمي در شهر تبريز به روي سن مي رود و خاطره انگيزترين تصانيف موسيقي ايراني و آذري را در دستگاه هاي ماهور، اصفهان و دشتي اجرا خواهد نمود. پيش از اين در ايران کنسرت کودکان هرگز به شکل رسمي اجرا نشده و اين نخستين بار است که اين اتفاق رخ مي‌دهد و اهميت برگزاري اين کنسرت را دو چندان مي‌سازد.

نخستين بار در سال ۱۳۸۶ ارکستر کودکان در تبريز به همت هنرمند همواره فعال و در صحنه، قادر رودکيان تاسيس و بنيان نهاده شد، چهره شناخته‌شده اي که نياز به معرفي ندارد و تحقق بسياري از رويدادهاي فرهنگي و هنري در حوزه موسيقي اين شهر، مديون و مرهون تلاش هاي او مي باشد.

 

تعدادي از کودکان ديروز آن ارکستر که مرزهاي کودکي را پشت سر نهاده اند امروز در” ارکستر جوانان رودکي” فعاليت هاي هنري خود را ادامه مي‌دهند.

در سال ۱۳۹۵، ارکستر کودکان بار ديگر با رويکردي نوين و متفاوت، فعاليت خود را از سر گرفت. تعداد نوازندگان بيش‌تر و قوي تر، قطعات پيچيده تر و فني که از فرم ساده مونو فوني و شيوه اجرايي اونيسون خارج شده و در پاره از آنها ملودي پلي فني و بافت کنترپوآن، را به وضوح مي‌توان شنيد، هم‌چنين تنوع و ترکيب بندي ويژه سازها خصوصا تنظيم و تلفيق ايده آل و زيبايي که در ارتباط با موسيقي ايراني و آذري صورت گرفته ارکستر را در سطح بسيار بالايي قرار داد؛ به طوري که در سال ۹۶ در جشنواره کشوري “نواي خرم” که با هدف توسعه فرهنگ موسيقايي و تشويق کودکان و نوجوانان براي توجه به موسيقي داراي اصالت برگزار گرديده بود، شرکت کرد و در فرهنگ سراي نياوران در شکوه و اقتدار هرچه تمام به صدا درآمد و توانست تنديس برترين گروه موسيقي را در اين جشنواره از آن خود کند.

البته اين موفقيت براي ارکستري که تعداد فراواني از نوازندگانش در سطح عالي موسيقي قرار دارند و در جشنواره هاي متعدد موسيقي  شرکت کرده و مقام هاي برتر راکسب کرده اند چندان به دور از انتظار نيست.

 

«پارسا خائف» خواننده آواز ايراني ارکستر، برگزيده جشنواره موسيقي جوان است،«سامين نجارپور» نوازنده تنبک، بر گزيده جشنواره «ريتم صلح» مي باشد،«افرا اصلان حسيني» نوازنده دايره و دف و «سيما و سينا شجري» نوازندگان کمانچه و تار آذري نيز در جشنواره موسيقي جوان امسال، خوب درخشيدند.

“حسين خاوري” نوازنده تواناي تار ارکستر است و با دانش موسيقي بالايي که دارد پارتيتورتعدادي از قطعات ارکستر را تنظيم نموده و رهبري آنها را نيز بر عهده دارد.

“يسنا رهو” آواز خوان سوپرانوي ارکستر، به نيکي از پدر هنرمندش،که از اساتيد موفق آواز مي باشد”رسول رهو” تاثير پذيرفته و آواز کودکانه اش سرشار از ظرافت وزيبايي است.

“علي افضلي” ديگر آواز خوان ارکستر، نه تنها استعداد و نبوغ ويژه اي در خواندن قطعات ايراني و آذري دارد بلکه پيانو را نيز به خوبي آوازش مي‌نوازد. البته همگي اين خردسالان، بسيار خردمندند و خلاق و زير پرده ساز تک تک شان هزاران راز نهفته است.

رودکيان معتقد است از کودکي نه تنها موسيقي بلکه بايد انديشيدن درست و اخلاقي را به کودکان‌مان بياموزيم، وقتي عده اي با اظهار نظرهاي غيرعالمانه، سعي داشتند زبان، فرهنگ و موسيقي آذري را ازيکپارچگي ديرين ايراني اش جدا بدانند؛ رودکيان، کودکان فارس و آذري زبان را با سازهاي ايراني و آذري و قطعاتي از هر دو زبان آن‌چنان استادانه و با تدبير در کنار هم قرار داد که بر تار و پود هر نوا و نغمه اش، صداي صلح و دوستي، يگانگي و اتحاد را رسا و بلند مي‌توان شنيد و چه نيک به کودک‌مان مي آموزد که ما همگي ايراني هستيم و بر اين اعتقاد که “چو ايران نباشد تن من مباد” و سراسر خاک اين مرز و بوم سراي‌مان است و زين پس؛

«در اين خاک در اين خاک در اين مزرعه پاک

به جز مهر به جز عشق دگر بذر نکا ريم»

 

سرپرست ارکستر کودکان رودکي با اشاره به اين نکته که هدف اصلي اين اقدامات و حرکت‌ها ترويج و ارتقاي بينش فرهنگي و هنري ايراني مي‌باشد افزود:«عدم آشنايي نسل معاصر با ادبيات و ساختار موسيقي اصيل ايراني، گسترش موسيقي بي هويت و فاقد معنا و کلام مناسب، اصواتي که تنها به تمنيات سطحي انسان پاسخ مي‌دهند و به اشتباه موسيقي ناميده مي‌شوند بيش‌ترين آسيب را به پيکر فرهنگ و موسيقي غني و پر مايه اصيل ايراني ما وارد مي‌کند که براي احيا، حفظ و حراست آن بايد همگي هنرمندان و اهالي فرهنگ قيام کنند، شنيدن موسيقي اصيل ايراني مانند درک هنرهاي ديگر، مستلزم شناخت و آگاهي کافي از آن مي‌باشد و براي درک آن بايد رنج و زحمت شناخت آن را هم متحمل شد تا لذت واقعي را کسب کرد. اين آموزش و شناخت بايد از کودکي آغاز شود، هنگامي‌که کودکان ديگر ببينند که همسالان‌شان مي‌توانند به سطحي از نوازندگي دست يابند که به صورت رسمي کنسرت دهند انگيزه براي نزديک شدن به موسيقي اصيل ايراني را مي يابند و گرايش براي درک و شناخت اين موسيقي از همان دوران کودکي آغاز مي شود …»

در پاسخ به اين سوال  که کدام نهاد و يا موسسه فرهنگي و هنري او را در اين اقدام مهم ياري داده است، لبخند تلخي مي‌زند و مي‌گويد؛ «هرگز از مساعدت و حمايت مادي وحتي معنوي هيچ‌نهادي برخوردار نبودم»!

اما او سخت به کار خود ايمان دارد و هيچ عاملي نمي‌تواند مانع از ادامه فعاليت هاي فرهنگي و هنري اش شود.

حافظ تو ختم کن که هنر خود عيان شود

با مدعي نزاع و محاکا چه حاجت است

 

وي در پايان افزود؛ «ضروري مي دانم از والدين محترم اعضاي ارکستر  که مدت ها زحمت و دشواري هاي مربوط به حضور به موقع کودکان در تمرين را به عهده داشتند خصوصاخانواده هنردوست پارسا خائف که ساکن اردبيل هستند، از اساتيد بزرگوار موسيقي که صبورانه و سخاوتمندانه کودکان‌مان را تعليم و آموزش مي‌دهند و هم‌چنين از حسن مساعدت مديريت و
روابط عمومي محترم هتل شهريار، مهندس کريم نژاد و  مهندس ناصر دوست و از مجري محترم و تواناي کودک و نوجوان در شبکه استاني سرکارخانم رشتبريان و کليه عزيزاني که ما را در اين حرکت فرهنگي ياري نمودند تشکر و قدرداني نمايم.»

اميد که اين اقدام، راهگشا و راهبر نيکي براي فعاليت هاي مثبت و تاثيرگذار فرهنگي و هنري در آينده باشد.

 

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.