آخرین خبرها

وجود ۵۷ هزار معتاد تحت درمان در آذربایجان شرقی/ سطح سواد ۳۹ درصد معتادان پایین است

عصرآزادی_تبریز/عزیزی راد: جلسه شورای هماهنگی مبارزه  با مواد مخدر آذربایجان شرقی در ساختمان مرکز ماده ۱۶ استان آذربایجان شرقی حاوی نکات جالبی درباره وضعیت پدیده خانمانسوز اعتیاد در استان همراه بود؛ تاکید استاندار بر نقش بی بدیل رسانه ها در مبارزه با اعتیاد، اعلام وجود ۵۷ هزار معتاد تحت درمان  در مراکز ترک اعتیاد و کشف یک تن ماده مخدر سال جاری و افزایش ۶ درصدی ان نسبت به پارسال از جمله نکات جالب توجه در این جلسه بود.

استاندار آذربایجان شرقی امروز در جلسه شورای هماهنگی با مواد مخدر استان آذربایجان شرقی، وظایف رسانه ها را آگاه سازی و هشدار به خانواده ها در خصوص خطرهای اعتیاد به مواد مخدر دانست و گفت: رسانه ها نقش موثری در کاهش آسیب اعتیاد دارند.

مجید خدابخش، وجود معتادان درسطح شهر را باعث خرابی چهره شهر بیان کرد و نبود معتاد انگشت نما در شهر تبریز را امیدوارکننده خواند.

وی تمرکز بر جلوگیری خرده فروشی مواد مخدر و انهدام باند های قاچاق را در اولویت فعالیت های مبارزه با  قاچاق مواد مخدر و اعتیاد در استان دانست.

مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه به وجود ۵۷ هزار معتاد تحت درمان در مراکز ترک اعتیاد استان اشاره کرد.

بهروز مهدوی با اشاره به تاثیر مشارکت های مردمی و فعالیت های فرهنگی در کاهش اعتیاد گفت: بازدید سر زده از سازمان های مربوطه، اجرای موسیقی و برنامه های شاد، ایجاد ۱۹۰۰ کارگاه آموزشی، تدوین نقشه خطرپذیری مکان های آلوده در سطح شهرها و برگزاری همایش سلامت اجتماعی را  از جمله اقدامات  ارزنده انجام شده در زمینه پیشگیری از اعتیاد در استان برشمرد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدرآذربایجان شرقی نیز مقابله با تولید، توزیع و مصرف مواد مخدر،  پیگیری تخصیص اعتبار برای راه اندازی تجهیزات ایستگاه ها و تخصیص اعتبار برای گروه های نظارتی بر گلخانه ها و عطاری ها را از جمله اقدامات انجام  شده در راستای کمک به کاهش اعتیاد در سطح  استان اعلام کرد.

سرهنگ بهزاد دهقانی گفت: در این راستا امسال همچنین یک تن مواد مخدر در آذربایجان شرقی کشف شده که  بیش از ۸۰۰ کیلوگرم از آن از نوع تریاک  بوده و  در مقایسه با پارسال ۶ درصد رشد نشان می دهد.

وی همچنین از شناسایی و  دستگیری ۲۱۲۲ خرده فروش مواد مخدر در استان آذربایجان شرقی خبر داد که این رقم افزایش ۸ در صدی نسبت به سال قبل نشان می دهد؛ ۳۶ درصد از دستگیرشدگان بین  ۳۰ الی ۴۰ سال و بیش از ۶۰ درصد  ۳۰ الی ۵۰ سال هستند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی تشریح کرد: سطح سواد ۳۹ درصد از معتادان راهنمایی هستند؛ ۵۶ درصد از معتادان متاهل و ۴۴ درصد مجرد هستند، ضمن اینکه ۹۹ درصد آن ها مرد و ۱ در صد زن هستند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان آذربایجان شرقی از انجام  بیش از ۵۹۸ مورد طرح پاک سازی در سطح استان نیز خبر داد و اضافه کرد: با انجام این طرح ها ۳۲۸ کیلوگرم مواد مخدر کشف و ضبط  و بیش از ۲۰۰۰ نفر تولید کننده و ۲۰۰۰ نفر معتاد شناسایی و دستگیر شدند.

وی افزود: ۱۲ باب عطاری در استان نسبت به فروش مواد مخدر صنعتی و سنتی اقدام می کردند که بیش از ۲۵۵ عدد ترامادول و مقداری مواد مخدر و شربت متادون از آنها کشف شد.

وی در خصوص مشکلات موجود در مرزهای آذربایجان شرقی نیز گفت: اگر در مرز محلی به صورت استاندارد برای نگهداری سگ های مواد یاب و مربیان آن وجود داشته باشد، آمادگی داریم تا با همکاری ناجا چند قلاده سگ در مسیرهای ورودی و خروجی مستقر کنیم.

در حاشیه این نشست از مرکز ماده ۱۶ استان آذربایجان شرقی بازدید شد.این مرکز دارای کارگاه های آموزشی مانند گلخانه، قالیبافی، درودگری و کفاشی می باشد و معتادان بعد از چند ماه آموزش در آن مدرک بین الملی سازمان فنی و حرفه ای را دریافت می کنند.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.