آخرین خبرها

پارک علم و فناوری، واسط بین صنعت و دانشگاه

عصر آزادی_ معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان شرقی در مراسم تکریم و معارفه رئیس پارک علم و فناوری که امروز با حضور خبرنگاران و مقامات و دانشمندان برگزار شد، گفت: به عنوان بخش توسعه استان آذربایجان شرقی، به دنبال توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و … هستیم و توسعه اتفاق نمی افتد مگر اینکه یک صنعت دارای تولیدات متنوع و پایدار و همراه با دانش بنیان باشد.
علی جهانگیری تاکید کرد که اقتصاد باید مبتنی بر تولید و تولید مبتنی بر دانش باشد که به عنوان سیاست اصلی مدیران استان قرار گرفته است و دخالت و حضور منطقی دولت میتواند این توسعه اقتصادی را تسریع ببخشد.
وی به نقش مهم پارک علم و فناوری در راستای افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه دانش محور، بیان کرد: حلقه واسط بودن(پارک علم و فناوری) بین صنعت و دانشگاه باید تقویت و تسهیل شود.در دوره جدید باید بیشتر به دنبال جذب کارآفرینان و سرمایه گزاران باشیم.
وی افزود: توسعه استان اتفاق نمی افتد مگر اینکه دستاوردهای دانشگاهی به کاربردی تبدیل شوند. همچنین باید بخش های صنعتی و کشاورزی را به پارک های علم و فناوری دعوت کنیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه این مراسم، توسعه اقتصاد دانش بنیان را نیازمند یک همت ملی دانست و اظهار داشت: تمام سازمانی های که در کشور فعالیت میکنند به صورت مستقیم و غیر مستقیم درتوسعه این اقتصاد کمک میکنند.
مسعود برومند اشتغال در ایران را مبتنی بر کارآفرینی دانست و گفت: فرایند نوآوری ازایده تا تولید محصول باید در بازار تقویت شود و پارک علم و فناوری باید بتواند هر گونه کار آفرینی و نو آوری را پشتیبانی کند.
وی یاد آور شد: ارتباط پارک علم و فناوری با دانشگاه های استان یک ارتباط بسیار مهم و جدا ناپذیر است.
وی الگوهای ذهنی جدید را در پارک علم و فناوری نیاز دانست و تشریح کرد: نیازمند مدیرانی با دانش خاص و قدرت تجزیه و تحلیل قوی هستیم. نیازمند مدیران جوان هستیم به دلیل اینکه جوانان ریسک پذیرتر هستند. دیگر جایی برای مدیران با طرز فکر سنتی نیست.
رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی عملکردهای برنامه ریزی شده این سازمان را چنین تشریح کرد: پارک علم و فناوری شبیه هیچ پارکی نخواهد شد؛ براساس مزیت، پتانسیل و موقعیت منطقه ای که داریم پیش خواهیم رفت. افزایش همکاری پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی با پارک های دیگر در سایر استان ها و حتی خارج از کشور در جهت توسعه صادرات کالا و خدمات دانش بنیان مد نظر خواهد بود.
عبدالرضا واعظی از شروع بکار مرکز رشد در منطقه آزاد ارس خبرداد و گفت: این مرکز رشد موقتا به طورغیر رسمی شروع بکار کرده است که در آینده نه چندان دور به صورت رسمی کار خود را ادامه می دهد و قرار بر این است که این مرکز با ارتقا به مرکز پردیس علم و فناوری ارس تبدیل شود.
وی افزود: شرکت های دانش بنیان را به منطقه آزاد ارس هدایت خواهیم کرد تا این شرکت ها بتوانند از تسهیلات منطقه آزاد استفاده کنند.
وی از دیگر نقش مهم پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی، چنین اشاره کرد: پارک علم و فناوری باید در حل چالش ها و مشکلات استان نقش آفرینی کند؛ از جمله این مشکلات میتوان به رکود و تعطیلی صنایع استان، بیکاری و آسیب های اجتماعی، حفاظت و مدیریت از منابع آب، مسائل محیط زیست و دریاچه ارومیه اشاره کرد.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.