آخرین خبرها

۲۲ در صد از زوجین در کشور به ناباروری مبتلا هستند

عصرآزادی_ رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان آذربایجان شرقی به مناسبت سی و هشتمین سالگرد جهاد دانشگاهی در یک نسشت خبری اعلام کرد: ۲۲ در صد از زوجین در کشور به ناباروری مبتلا هستند، و میانگین جهانی این بیماری ۱۵ در صد است.
جعفر محسنی در راستای عملکرد سازمان جهاد دانشگاهی استان در حوزه پژوهش درمان ناباروری گفت: مرکز درمان ناباروری ۷ سالی است که در استان شروع به کار کرده است و خوشبخاته خدمات تخصصی این مرکز از حیث کیفی هم سطح استاندارد های جهانی و کشوری است.
وی در خصوص درمان ناباروری به دستگاه NGS که نسل جدید توان یابی ژنومی است اشاره کرد و بیان کرد: این دستگاه برای اولین بار در شمال غرب کشور، خریداری شده است که حداکثر تا دو ماه آینده راه اندازی تحویل گرفته می شود.
وی در خصوص عملکرد دستگاه NGS چنین تشریح کرد: یکی از تست های این دستگاه به این صورت است که؛ می توان جنین های که انتقال داده می شوند را تست ژنتیکی کرد و جنین های سالم را انتقال داد و بتوانیم بخشی از کسانی که مشکل ناباروری دارند رو اصلاح کنیم. تست های دروان بارداری برای کنترل سلامت جنین نیاز است که با خرید یک سری تجهیزات دیگراین تست ها قابل آزمایش هستند.
رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان آذربایجان شرقی افزود: موفق به اخذ مرکز تب پیشگیری و ارتقا سلامت که هدف آن بررسی های اولیه جهت پیشگیری از بیماری ها است شدیم. در قدم اول شناسایی بیماری های زمینه ای، تا قبل از اینکه بیماری پیشرفت کند و هزینه های بیشتری را بطلبد، درمان شود.
وی از مراجعه ۱۵۰۰ زوج مبتلا به مشکل ناباروری در ماه خبر داد که اکثرا با ارائه کمی خدمات درمانی مشکلاشان حل می شود.
وی اضافه کرد: ۷۵ درصد از افراد مبتلا به ناباروری ناشی از ناهانجاری های ژنیتکی است.
محسنی از عملکردهای دیگر سازمان جهاد دانشگاهی به حوزه فناوری انرژی های نوین اشاره کرد و گفت: کشور دارای ظرفیت خوبی در بحث انرژی های خورشیدی است.
وی از احداث یک نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ کیلو واتی در اهواز و تامین برق ۵۱ خانوار در شهر یاسوج با استفاده از انرژی خورشیدی خبر داد و بیان کرد: در استان آذربایجان شرقی تولید حداقل توان با استفاده از انرژی خورشیدی وجود دارد و نیروگاه های مگا واتی در دست بررسی هستند؛ از جمله نیروگاه ۳۰ مگا واتی که به دلیل شرایط کشوری فعلا متوقف شده است.
وی ظرفیت کشور را در تامین انرژی الکتریکی با استفاده از انرژی خورشیدی مناسب دانست و عواملی که باعث جلوگیری از پیشرفت این صنعت در کشورهست را چنین بیان کرد: عمده تجهیزات وارداتی هستند که بسیار پر هزینه میباشند و توجیح اقتصادی ندارد، و وابسته به ارز و متاثر از تحریم ها هستند.
رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان آذربایجان شرقی یکی از جدی ترین معضلات کشور را بیکاری جوانان بخصوص فارغ التحصیلان دانست و اعلام کرد بیشترین تمرکز سازمان جهاد دانشگاهی آموزش رشته های مهارت محور است.
وی افزود: بیش از ۲۴ هزار نفر از امکانات مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی استان بهرمند شدند.
وی یادآور شد: یکی دیگر از معضلات وضعیت فعلی دریاچه ارومیه است و احیا دریاچه ارومیه را احیا اذربایجان دانست.
محسنی یکی از عملکرد های سازمان جهاد دانشگاهی استان در راستای جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه را چنین تشریح کرد: معانت آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی با کمک استانداری طرحی آموزشی برای کشاورزان در مبنا جایگزینی کشت محصولات گیاهی که کمتر به آب نیاز دارند و در عین حال در آمد بیشتر حاصل می شود، قرار دادند.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.