آخرین خبرها

کفش تبریز، ثبت ملی شد

عصرآزادی _ رئیس اتحادیه کفاشان تبریز امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ۳ سال است تلاش میکنیم که کفش دست دوز چرم تبریز را ثبت ملی کنیم که در نهایت، ثبت ملی شد.

علی رضا جباریان بیان کرد: اتحادیه کفش تبریز در سال ۹۵ به عنوان اتحادیه برتر و نمونه  کشور انتخاب شده است و تلاش بر این است کفش دست دوز چرم تبریز ثبت جهانی شود.

وی در خصوص تامین کفش کشور تشریح کرد: ۹۰ در صد تولید کفش دست دوز چرمی و ۶۰ در صد کفش کشوردر تبریز تولید میشود. ۴۵۸۰ واحد کفش در سه بخش تولید و فروش و خدمات در تبریز مشغول به کار هستند و بیش از ۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم در تولید کفش کار میکنند و بیش از ۱۱۰ هزار نفر در صنعت کفش ارتزاق میکنند.

وی گردش مالی کفش کشور را ۱ میلیارد دلار بیان کرد و از حضور خریداران از کشورهای عراق و افغانستان و پاکستان برای خرید کفش به ایران بخصوص شهر تبریز خبر داد که امید است باعث شکست رکود شود.

رئیس اتحادیه کفاشان تبریز از افتتاحیه همایشی در ۱۵ شهریوردر خصوص ثبت ملی کفش تبریز به صورت رسمی توسط مقامات کشوری و استانی؛ و بیستمین دوره صنایع کیف و کفش در نمایشگاه بین المللی تبریزاز ۳ الی ۶ مرداد برگزار می شود، خبر داد. و در ۲۵ آبان ماه افتتاحیه جشنواره عکس کفش تبریزاعلام کرد.

وی در خصوص مشکلات موجود در صنعت تولید کفش تبریز گفت: در صادرات کفش تبریز با پس رفت مواجه شدیم، در حالی کی چند سال قبل  بیش از ۸۰ درصد صادرات کفش کشور در تبریز بود. نوسانات ارز باعث ایجاد رکود در صنعت کفش شده است و مشکلاتی از قبیل تهیه مواد اولیه و افزایش قیمت مواد اولیه وجود دارد، ولی بعد حضور رییس جمهور در بازار کفش تبریز، باعث شد توجه و دستورات ویژه ای به کفش تبریز شود که جلسات مداومی در این راستا هم در تبریز و تهران برگزار شد.

وی از جمله مشکلات تولید کفش به تهیه مواد اولیه از جمله چسب اشاره کرد و بیان کرد: ۹۵ در صد تولید چسب، تولید داخلی است و بقیه ۵ در صد از ایتالیا وارد میشد. که به تازگی با افزایش شدید قیمت چسب مواجه شدیم واحدهای تولید چسب با مشکل مواجه شدند.

جباریان از ضعف تولید کنندگان به نداشتن علم و آموزش صادرات و کارت بازرگانی اشاره کرد.

وی افزود: در سال ۹۴ تفاهم نامه ای امضا شده که در تبریز مرکز توسعه و طراحی کفش ایران افتتاح بشود  که هزینه ای بالغ بر ۱ میلیون یورو دارد.

 

 

 

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.