آخرین خبرها
در بازدید استاندار از مرکز شماره یک فنی حرفه ای اعلام شد:

اشتغال ۴۰۰ تبعه خارجی در آذربایجان شرقی/ آموزش ۷۰ هزار کار آموز در استان

عصر آزادی – بازدید استاندار آذربایجان شرقی از مرکز شماره یک اداره کل فنی و حرفه ای در تبریز با خبرهای جالبی از قبیل اشتغال ۴۰۰ تبعه خارجی در استان و آموزش سالانه ۷۰ هزار کارآموز توسط بخش های دولتی و  خصوصی همراه بود.

استاندار آذربایجان شرقی در این بازدید که عصر دوشنبه به مناسبت روز ملی کارآفرینی و آموزش فنی و حرفه ای انجام گرفت، گفت: اگر می خواهیم در جامعه شغل ایجاد شود، نیازمند مهارت هستیم و بر این اساس هر جوان باید حداقل یک مهارت یاد بگیرد.

مجید خدابخش، مهارت آموزی را اولویت دانست و بیان کرد: ما باید در جامعه روند تحولات را ببینیم و خودمان را از طریق آموزش با آن تطبیق دهیم.

وی در خصوص افزایش فرصت شغلی در جامعه تشریح کرد: همه جامعه باید در حوزه تخصصی  خود آموزش های لازم را ببینند.

وی یکی از مشکلات موجود در بحث اشتغال را موانع فرهنگی و ذهنیت رایج در جامعه دانست و اظهار داشت : خانواده ها با طرز فکری نادرست فرزندان خود را مجبور به انتخاب رشته های مهندسی و پزشکی می کنند و به استعدادها وعلایق فرزندان در محیط خانواده توجهی نمی کنند، در حالی که برای جامعه همه نوع تخصص لازم است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی نیز در این برنامه بازدید، اهداف این سازمان را تربیت نیروی کار ماهر و نیمه ماهر بیان کرد و افزود: آموزش یک صنعت بزرگ و استان ما از آن برخوردار است.

یعقوب نماینده، میزان اعتبارات تملک دارایی و هزینه ای فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۵ را ۴۶۰ میلیارد تومان برای تمامی مراکز آموزشی بیان کرد و از وجود همه امکانات لازم در مراکز آموزشی رسمی و غیررسمی برای کاهش نرخ بیکاری خبر داد.

وی افزود: -اگرامکانات و تجهیزات و آموزش های مرتبط را بتوانیم باهم پیوند دهیم مشکل بیکاری تا حدی قابل توجهی حل می شود.

وی از آموزش ۷۰ هزار نفر کارآموز در استان آذربایجان شرقی در بخش های دولتی و غیر دولتی در طول سال خبر داد که به گفته وی  ۳۷ هزار نفر از آنان در بخش دولتی و مابقی در بخش خصوصی آموزش می بینند.

مدیرکل فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی ادامه داد: ۲۳ مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی و  ۵۵۰ آموزشگاه  فنی و حرفه ای ازاد در استان وجود دارد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی نیز داشتن مهارت را دارای اهمیت فوق العاده در جامعه دانست و گفت: افراد دارای مهارت از بابت اشتغال مشکلی نخواهند داشت.

حسینی، نتیجه آموزش های فنی و حرفه ای را اشتغال دانست و وظیفه اصلی آموزش را توانمندی افراد بیان کرد.

وی انتظار از نظام آموزشی را چنین تشریح کرد: سازمان های رسمی، دانشگاه ها و آموزش پرورش و سازمان های غیررسمی  باید به گونه ای محصلان را آموزش دهند و توانمند کنند که بعد از  فارغ التحصیلی شغل مورد نظرشان را پیدا کنند.

وی افزود: از ۲ سال قبل ۴۰۰ نفر تبعه خارجی که اکثریت آنها تکنسین می باشند، در آذربایجان شرقی مشغول به کار هستند.

لازم به توضیح هست در حاشیه این نشست، استاندار آذربایجان شرقی از کارگاه های

آموزشی مکانیک و بیو تکنولوژی و CNC مرکز شماره یک سازمان فنی و حرفه ای استان بازدید کرد.

همچنین در پایان این نشست از رقابت کنندگان و مدال آوران استان آذربایجان شرقی در هجدهمین مرحله المپیاد ملی مهارت مسابقات کشوری تجلیل شد.

هفت نفر از استان آذربایجان شرقی در حرفه های جواهر سازی، طراحی مهندس مکانیک، تراش CNC، مکاترونیک، فناوری اتومبیل ، فناوری طراحی گرافیک و فناوری آب موفق به کسب مدال طلا و نقره در المپیاد کشوری مهارت شده اند.

 

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.