آخرین خبرها

همایش تبریز و انقلاب مشروطه ایران منسجم برگذار می شود

عصر آزادی _  رئیس همایش «تبریز و انقلاب مشروطه ایران» از برگزاری این همایش در۱۴ مرداد با حضور برخی کشور های منطقه و علما خبر داد و گفت: این رویداد علمی _ تاریخی با همکاری دانشگاه آزاد تبریز و بسیج فرهنگیان برگزار میشود.

عزیز جوان پور روز شنبه درساختمان جهاد دانشگاهی استان آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران افزود: تمام تلاش بر این است که نقش تبریز در انقلاب مشروطه ایران نشان داده شود؛ تبریز در توسعه و پیروزی مشروطه نقش اصلی و پر رنگ داشته است.

وی اضافه کرد: تبریز در طول تاریخ هم در انقلاب مشروطه و هم در انقلاب اسلامی ایران اثر گذار و پیشرو بوده است.

رئیس همایش «تبریز و انقلاب مشروطه ایران»، درباره تاثیر پذیری خارجی انقلاب مشروطه گفت: انقلاب مشروطه سکولار نبود و علاوه بر تاثیر پذیری از عثمانی ؛ علما و مجاهدان تبریز نقش مستقیم درپیروزی انقلاب مشروطه تبریز داشتند.

دبیر علمی همایش  «تبریز و انقلاب مشروطه ایران» نیز، انقلاب مشروطه را نقطه عطف در تاریخ ایران دانست.

احسان شاکری اهداف برگزاری این همایش را نیاز به بازخوانی وتامل در انقلاب مشروطه، نگاه اصیل به مشروطیت با حرکت علمی و دینی مشروطیت،برجسته سازی تقارن این همایش با تبریز ۲۰۱۸ وشناساندن حرکت مشروطه خواهی تبریز در سطح بین الملی اعلام کرد.

وی همچنین از انتخاب حدود ۲۵ نفر از اساتید برجسته منطقه و کشوری به عنوان اعضای کمیته علمی همایش  «تبریز و انقلاب مشروطه ایران» خبر داد.

وی ادامه: بیش از ۲۵۰ محور روی میزبود که بعد از بررسی در نهایت ۱۸ محور انتخاب شد و فراخوان به صورت عمومی و اختصاصی انجام یافت.

۱۴ مرداد ماه هر سال به عنوان سالروز انقلاب مشروطه در ایران شناخته میشود.مظفرالدین شاه در روزهای پایانی عمرش در چنین روزی فرمان اعطای مشروطه در ایران امضاکرد. تبریز و آذربایجان نقش اصلی را در پیروزی انقلاب مشروطه بر عهده داشتند.مردم و مجاهدان تبریز برای احیا مشروطه، پس از به توپ بستن مجلس شورای ملی لیاخوف روسی، به مدت ۱۱ ماه در مقابل لشکریان تا بن دندان مسلح مرکزی ایستادند و خاک و علف خوردند تا چراغ خاموش شده مشروطه را دوباره برافروختند.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.