آخرین خبرها

کمک های دولتی و مشاکرت مردمی، ۳۸۰ میلیارد تومانی به بهزیستی

عصرآزادی_مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی روز دوشنبه در بیت امام جمعه تبریز در جمع حاضران اشاره کرد که در سال گذشته از طریق کمک های دولتی و مشاکرت مردمی ۳۸۰ میلیارد تومان منابع و اعتبار جهت سلامت و حمایت اجتماعی از طریق سازمان در استان هزینه شده است.

ارشد زاده از خدمات بهزیستی در حوزه خدمات تخصصی و مخصوصا تامین مسکن مدد جویان و معلولین و خانواده ها که دارای دو عضو معلول هستند گفت: درسال گذشته ۳۵۰ پروژه به ارزش ۳۰ میلیارد تومان در بخش خدمات بهزیستی هزینه شده است.

وی امسال به مناسبت هفته بهزیستی خبر از شروع  ۱۲۶ پروژه در سطح استان که با ارزش  ۱۱/۵ میلیارد تومان که ۷۸ مورد آن ها واحد مسکونی ممد جویان و معلولان و ۱۶ واحد مسکن خانواده های دو معلول هست که ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض برای تامین مسکن این خانواده ها در نظر گرفته شده است.

وی افزود: ۱۶۰ هزار افراد دارای معلولیت در استان و حدود ۹ هزار نفر بیمار روانی مضمن در استان وجود دارد که ۴۵۰۰ نفر آن ها از خدمات حمایتی و نگه داری بهرمند میشوند. و همچنین ۱۲۰ مرکز توانبخشی تخصصی در استان وجود دارد که ۳۵ مرکزبه صورت شبانه روزی و ۸۵ مرکز به صورت روزانه است که مجموعه ۱۰ هزار نفر به صورت  شبانه روزی و ۳۰۰۰ نفر روزانه فعالیت میکنند که خدمات تخصصی روزانه میگیرند.

مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی از دیگر ارائه خدمات به معلولین به حمایت از تحصیل دانش  آموزان و دانشجویان معلول که ۷۴۷ نفر دانشجو معلول در استان وجود دارد که در دانشگاه ها دولتی و غیر دولتی تحصیل میکنند که شهریه دانشگاه های غیر دولتی و آزاد پرداخت توسط سازمان پرداخت میشود،اشاره کرد.

وی در خصوص سایر خدمات رائه شده توسط سازمان بهزیستی در راستای حمایت از معلول افزود:

تمام روستاها استان تحت توان بخشی مبتنی بر جامعه قرار گرفته است که ۲۳۵۰۰ معلول در خانواده های روستایی شناسایی شده است که خدمات مورد نیاز برای این افراد تعریف و مشخص شده است و همچنین در حوزه اجتماعی ۱۰ هزار نفر زن سرپرست خانوار تحت پوشش و حمایت بهزیستی است و ۱۱۰ خانواده که دارای فرزندان چند قلو هستند که تعداد فرزندان این خانواده ها  ۴۲۱۰ نفر است حمایت های لازم از جمله آموزش و تحصیل و اشتغال و… انجام داده شده است.

وی افزود: در حال حاضر در ۱۶ شهر استان اورژانس اجتماعی وجود دارد که خدمات مورد نیاز به آسیب دیدگان برساند.

ارشد زاده از وجود ۱۸۲۰ بچه بی سرپرست و بد سرپرست تحت سرپرستی بهزیستی استان است خبر داد و افزود که ۱۵۵۰ آن هابه خانواده ها، آشنایان و اقوام بازشگته اند و مورد سرپرستی قرار گرفته اند.

وی تشریح کرد: در استان ۱۰۰۰ واحد مهد کودک وجود دارد که نصف این مهد کودک ها در روستا ها قرار دارد و همچنین ۱۲۶ مرکز مشاوره دولتی و غیر دولتی در استان به منظور آموزش های لازم از جمله آموزش و مشاوره زندگی زناشویی وجود دارد.

وی از دریافت خدمات ۳۱۵۰۰ نفر دارای اعتیاد از ۸۶ مراکز درمان و کاهش  آسیب معتادین خدمات در سال قبل خبر داد.

مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی افزود: در سال قبل برای ۳۶۳۸ نفر زمینه اشتغال در استان فراهم شده است که ۳۶ میلیارد تومن تسهیلات اشتغال به صورت قرض الحسنه دریافت کرده اند.

وی از ۴۹۱ واحد مسکونی آماده و تحویل مدد جویان و معلولان شده است خبر داد و بیان کرد:برای تامین مسکن این افراد در سل قبل۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت شده است   وبه ۳۳۰۰ نفر خانوار عوارض شهرداری از جمله گاز و برق وآب به صورت رایگان ارائه شده است.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.