آخرین خبرها

نمایش شکوه حجاب و عفاف در بوستان ائل گولی تبریز

عصر آزادی- تالار اندیشه بوستان تاریخی «ائل گولی” تبریز امروز شنبه میزبان همایشی برای نمایش عظمت و شکوه تاریخی حجاب با عنوان “مدافعان حریم امنیت و خانواده” و با شرکت دختران و بانوان محجبه بود.

گزارش خبرنگار عصر آزادی حاکی است که این همایش یکروزه در سالروز به خاک و خون کشیده شدن مردم مسلمان کشورمان در دفاع از حجاب به عنوان میراث تاریخی و تمدنی خود، در دوره خفقان و دیکتاتوری رضاخان و سیاست های ضد اسلامی وی برگزار شد.

از نکات جالب توجه این همایش یکروزه می توان به واکنش سخنرانان به اظهارات یکی از آنان در محدود کردن مقوله حجاب به بانوان و معاف کردن مردان از این اصل ریشه دار اسلامی اشاره کرد.

مدیر کل امور بانوان استانداری آذربایجان شرقی دراین همایش، عفاف و حجاب را دو اصل بنیادی که سلامت فردی و اجتماعی را تضمین میکند؛ معرفی کرد.

دکتر صادق زاده عفاف و حجاب را یک موزه ملی معرفی کرد و گفت: هدف از بزرگداشت هفته حجاب این است که ما هویت ایران اسلامی و زن مسلمان را به گوش دنیا برسانیم.

وی خانواده را به عنوان اولین نهادی که فرهنگ سازی باید از درون آن شروع شود، معرفی کرد.

سونیا اندیش، عضو شورای شهر تبریز نیز با بیان اینکه بحث حجاب و عفاف مختص به بانوان نیست گفت: این موضوع دو طرفه هست و مردان هم باید در نگاه خود عفاف را رعایت کنند.

وی افزود: هم مرد و هم زن باید حرمت خانواده را حفظ کنند و همه مسئولیت ها به صورت یکطرفه به سمت زن ها نباشد.

وی یکی از دلایل اصلی افزایش آمار طلاق را ازدواج کودکان در جامعه دانست و تشریح کرد: خانم های جامعه باید به خود باوری و اعتماد به نفس قوی دست پیدا کنند تا بتوانند در برابر تهاجم فرهنگی، استحکام خانواده را حفظ کنند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش، وضعیت جامعه را در حوزه حجاب و عفاف نامطلوب دانست و با اشاره به تصریح سوره نور، گفت  که مردان هم باید نگاهشان را حفظ کنند.

زهرا ساعی در خصوص کم رنگ شدن بحث حجاب در جامعه اظهار داشت: برداشت سلیقه ای از دین باعث صدمه در جامعه شده است. دو نگاه افراطی و تفریطی در طول تاریخ زن ها را مورد ظلم قرار داده است و ما باید به دور از نگاه سلیقه ای، راه تعادل را که اسلام معرفی کرده است در پیش گیریم.

وی افزود: تفکر غربی در جامعه غرب هویت زن را به عنوان یک همسر و یک مادر خانواده از ذات خانم ها جدا کرده و مورد ظلم قرار داده و باعث آسیب زن ها شده است.

استاندار آذربایجان شرقی نیز با حضور در این همایش، حجاب را میوه عفاف دانست و بیان کرد:عفت، تقوا، پاکدامنی در ابعاد مختلف هم برای مردان و هم زنان است و خداوند در آیات قرآن خطاب اول را به آقایان کرده است.

مجید خدابخش  رفتارهای غیراخلاقی و صفات بد را باعث تاثیر منفی بر قلب انسان دانست و گفت: آرامش روانی یکی از ضرورت های بشری و انسان همچنان به دنبال آن است؛ اگر جامعه ای به دنبال آرامش روانی است باید موضوع عفاف در اولویت آن جامعه باشد.

وی اضافه کرد: اگر طهارت قلب از انسان گرفته شود، اندیشه و عقل انسان مسموم خواهد شد. حجاب باید مبتنی بر عفاف باشد که دراین صورت تنش های روانی جامعه کاهش پیدا میکند و خانواده ها به عنوان رکن اصلی و اساسی در تربیت فرزندان نقش دارند.

وی در خصوص نقش اساسی بانوان و حجاب در جامعه افزود: حجاب مانع اشتغال  و محدودیت بانوان در جامعه نمی شود؛ توانمندی های بانوان در عرصه های فرهنگی، سیاسی،اجتماعی قابل ملاحظه است و خانم ها در این حوزه ها به فعالیت مشغول هستند.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.