آخرین خبرها

برگزاری جشنواره های محلی زمینه ساز جذب سرمایه گذار است

عصر آزادی _ استاندار آذربایجان شرقی در جشنواره معرفی غذاهای سنتی در روستای خشکناب شهرستان هریس گفت: برگزاری این گونه جشنواره ها باعث جذب سرمایه گذار در این مناطق و  آبادی روستا ها می شود و از مهاجرت مردم روستاها به شهرها جلوگیری می کند.

مجید خدابخش درخصوص اینکه این جشنواره از چندین جهت حائز اهمیت است، بیان کرد: سال قبل ۱۰ هزار نفر دراین جشنواره حضور داشتند و امسال برآورد می شود که این رقم به ۱۵ هزار نفر افزایش یابد؛ اینکه ۱۵ هزار نفر خانواده باهم و دور هم جمع شوند و دریک فضای کاملا مثبت و فرهنگی و تربیتی ساعاتی را بگذرانند، بسیار ارزشمند است.

وی افزود: از طرف دیگر عزیزانی که از روستاهای مختلف غذاهای محلی سنتی و صنایع دستی خودشان را اینجا عرضه می کنند، یک مبادله فرهنگی اتفاق می افتد و باعث می شود ظرفیت های اشتغال جوانان هم شناسایی شود.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: روستاها به عنوان بنگاه های مولد هستند و روستاییان می توانند به عنوان تولید کننده عمل کنند؛ این کار بسیارارزشمند و حائز اهمیت است و باید مورد حمایت جدی مسئولین قرار گیرد.

خدابخش در خصوص حمایت از کالای ایرانی نیز اظهار داشت: در این جشنواره، صنایع دستی و قابلیت ها و توانمندی ها به نمایش گذاشته شده است؛ خوشبختانه در این منطقه ۲ روستا به تولید لباس و گاو صندوق می پردازند  و مسوولان هر دو روستا اعلام کرده اند که حتی یک نفر بیکار نیز ندارند و این کار فوق العاده ارزشمندی است.

وی گفت: دولت نیز با ارائه تسهیلات ارزان قیمت با نرخ سود ۶ درصد  در روستا ها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت حمایت می کند.

وی همچنین از اعطای تسهیلات ارزان قیمت ۴۳۲ میلیارد تومانی برای اشتغال روستایی آذربایجان شرقی خبر داد و کارآفرینان را به استفاده از این تسهیلات تشویق کرد.

وی افزود: نشانه های اشتغال جوانان، اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی به عنوان مطالبه چندساله رهبر معظم انقلاب در این جشنواره وجود دارد؛ همه عزیزان  و مسئولان حاضر در جشنواره برای اشتغال جوانان، رونق روستا ها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها کمک کنند.

استاندار آذربایجان شرقی ارزان ترین و غیر وابسته ترین راه ایجاد اشتغال را توسعه موضوع گردشگری دانست و اظهار داشت: گردشگری به نوعی بوم گردی و حفظ محیط زیست است؛ در عین حال ما می توانیم سنت های فرهنگی و غذاهای سنتی را عرضه و حفظ کنیم.

وی در ادامه تشریح کرد: خوشبختانه امسال دراستان ما ۱۹ روستا شناسایی شده است که به عنوان مقاصد بوم گردی از ظرفیت خوبی برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: ما باید در دو جهت حرکت کنیم؛ نخست اینکه بنیاد مسکن زمینه ارایه امکانات به این روستا ها از جمله آب،برق، گاز و راه ها را فراهم کند و دوم اینکه سرمایه گذاران بخش خصوصی پیشقدم شوند؛ البته همه چیز باید به صورت سنتی باشد.

 

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.