آخرین خبرها
حاشیه های مسابقه شطرنج سیمولانته در تبریز

از بی نظمی در برگذاری مسابقه تا استفاده تبلیغاتی از حضور رامبد جوان

 

برگزاری مسابقه  شطرنج سیمولتانه در تبریز با حاشیه های فراوانی از نابسامانی و بی نظمی در برگزاری این رویداد بزرگ ورزشی تا تلاش همه گیر عوامل اجرایی برای خودتبلیغی و  حضور رامبد جوان در جمع مردم و  نشست خبری همراه بود.

به گزارش خبرنگار عصرآزادی، هر چند ابتکار برگزاری مسابقه ۲۰۱۸ نفری شطرنج سیمولتانه به مناسبت رویداد بین  المللی تبریز ۲۰۱۸ در دور استخر بوستان “ائل گولی” اقدام ارزشمندی است که نمی توان  از آن  چشم پوشید، اما سازماندهی ضعیف مسابقه همراه با بلاتکلیفی بسیاری از شرکت کنندگان در دریافت شطرنج  در آغاز مسابقه باعث شد که به قول معروف، حاشیه بر متن غلبه کند.

البته برگزاری مسابقه شطرنج سیمولتانه تبریز ۲۰۱۸  با هزینه کرد  ۶۰۰  میلیون تومانی قبل از آغاز این رویداد بزرگ ورزشی نیز با انتقاد تند بسیاری از اعضای شورای شهر تبریز مواجه شد و  آنان به ریخت و  پاش سازمان  ورزش شهرداری در برگزاری این مسابقه  انتقاد داشتند.

اما هر چه بود، گذشت و  مسابقه شطرنج  سیمولتانه تبریز ۲۰۱۸ با  شرکت ۲۰۱۸ شطرنج باز از آذربایجان  شرقی و ۱۰ استاد بزرگ شطرنج جهان از ایران و خارج از کشور امروز در فضای باز بوستان  ائل گولی و  در زیر آفتاب سوزان تبریز در شرایطی برگزار شد که به نظر می رسد مجریان و سازمان دهندگان این برنامه ورزشی بیشتر  به فکار تبلیغات خود و بهره برداری حداکثری از آن  بودند.

در تایید این ادعا می تتوان به حضور دو تن از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز در نشست خبری مسابقه شطرنج سیمولتانه پس از آغاز بازی و تاکید مدیرعامل سازمان  ورزش شهرداری تبریز به حضور مدیران رسانه ها در این  نشست به عنوان  نقطه قوت برنامه اشاره کرد، در حالی که از نظر فعالان  رسانه ای حاضر در نشست، فضای حاکم بر محل بیشتر تبلیغاتی تا رسانه ای و  اطلاع رسانی بود.

از سوی دیگر شرکت کنندگان در مسابقه شطرنج  سیمولتانه تبریز نیز از اینکه تمهیدات لازم برای برگزاری منضبط این برنامه ۶۰۰  میلیون تومانی اتخاد نشده و  آنان در برخورداری از حداقل شررایط لازم برای مسابقه دچار مشکل شده اند ، گلایه داشتند.

شرکت کنندگان در این مسابقه همچنین به اینکه نظارت کافی برای بازی از سوی مجریان برنامه وجود ندارد، انتقاد داشتند و  از اینکه به  یک  شرکت کننده سه  عدد  شطرنج و به یکی دیگر هیچ شطرنجی تحویل داده  نشده است، گله می کردند.

سازمان دهندگان مسابقه شطرنج سیمولتانه تبریز۲۰۱۸ در نشست خبری بیجای این رویداد همچنین تمام تلاش خود را برای تحت تاثیر قرار دادن فضا با استفاده از حضور رامبد جوان، مجری برنامه پرمخاطب “خندوانه”،  بکار بستند و تلاش داشتند به  گونه ای القا  کنند که انگار نوبت بعدی این برنامه تلویزیونی به  مسابقه شطرنج  سیمولتانه تبریز اختصاص خواهد یافت و آقای جوان صرفا برای انعکاس این رویداد  ورزشی از برنامه “خندوانه” به  تبریز سفر کرده  است.

رحیمی، مدیرعامل  سازمان  ورزش شهرداری در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره منابع مالی برگزاری مسابقه  شطرنج سیمولتانه به جای شفاف سازی موضوع به پراکنده گویی و کشیدن پای حامیان مالی برنامه پرداخت و از جواب واضح به افکار عمومی در این باره  طفره رفت.

در پایان باید گفت که هر چند حضور اساتید بزرگ شطرنج  جهان همچون  آناتولی کارپف و احسان قایم مقامی در مسابقه  شطرنج  سیمولتانه تبریز ۲۰۱۸ مزیتی نسبی این مسابقه محسوب می شود، اما پرداختن مجریان  و  سازمان دهندگان برنامه به  مسایل فرعی و  تبلیغی به  جای اصل موضوع، فلسفه برگزاری آن را در هالی از ابهام فرو  برد.

امید که مسئولان سازمان ورزش شهرداری و اعضای شورای شهر تبریز ، کاستی های و  مشکلات برگزاری مسابقه شطرنج سیمولتانه تبریز ۲۰۱۸ را جدی بگیرند و با ترجیح دادن منافع  عمومی به منافع کوتاه مدت فردی و  جناحی و  تبلیغی برای پاسخگویی به  افکار عمومی درباره سوالات  مربوط به این  رویداد  ورزشی بکوشند.

 

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.