آخرین خبرها
یادداشت/

اوج گرفتن نجومی عوارض خروج از کشور در سکوت

 آیدین خطیبی

عصرآزادی: در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ که در زمستان سال گذشته توسط دولت تنظیم شد عوارض خروج از کشور به صورت پلکانی، در مواردی حدود ۳ تا ۶ برابر در سفرهای هوایی و ۹ تا ۱۸ برابر در سفرهای زمینی نسبت به قبل افزایش یافت. به این صورت که مبلغ ۷۵ هزار تومان در سفرهای هوایی و ۲۵ هزار تومان در سفرهای زمینی که تا سال ۹۶ اخذ می شد از سال ۹۷ به صورت پلکانی افزایش یافت و به ارقام نجومی ۲۲۰ هزار تومان در سفر اول، ۳۳۰ هزار تومان در سفر دوم و ۴۴۰ هزار تومان در سفرهای سوم به بعد رسید. این مبالغ در سفرهای حج عمره و حج تمتع هم شاهد افزایش پلکانی شد که بالاترین رقم آن کمترین مقدار سفرهای عادی یعنی ۲۲۰ هزار تومان است. بر اساس این لایحه زائرین اربعین هم که قرار است پاییز امسال از مرزهای زمینی کشور به عراق سفر کنند به کلی از پرداخت عوارض معاف شدند.

بر اساس قانون در سال ۱۳۶۴ دولت مکلف بود از هر مسافر برای بار اول در هر‌ سال ۵ هزار تومان و برای بار دوم و بیشتر در همان سال ۱۰ هزار تومان تحت عنوان عوارض خروج‌ از کشور اخذ و به حساب درآمد عمومی کشور منظور نماید. امروزه با این که ۳۳ سال از لایحه دریافت عوارض خروج از کشور که به خاطر شرایط ویژه آن دوره در زمان جنگ تحمیلی تنظیم و تصویب شده بود، می گذرد و ۳۰ سال هم از اتمام جنگ تحمیلی سپری می شود، هنوز هم همه ساله این عوارض در بودجه سنواتی کشور تکرار می شود. با بررسی این ارقام معلوم می شود مبلغ عوارض خروج از کشور که امسال از مسافران اخذ خواهد شد در مواردی ۸۸ برابر نسبت به سال ۶۴ و نزدیک به ۱۸ برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

اعلام خبر افزایش این چنینی عوارض خروج از کشور در دی ماه سال گذشته، موجی از اعتراض های مردم، برخی مسوولین و متخصصین امر را در شبکه های اجتماعی، رسانه ها و حتی در رسانه ملی به همراه داشت تا جایی که علی‌اصغر مونسان معاون رییس جمهوری از احتمال کاهش این نرخ های نجومی و حتی حذف افزایش تصاعدی برای هر نوبت سفر خبر داد. اما نه تنها این ارقام در عمل کاهش نیافت بلکه افزایش پلکانی قیمت ها نیز پابرجا ماند و طی نامه ای در تاریخ ۱۸ فروردین ماه سال جاری توسط سازمان امور مالیاتی کشور به بانک ملی، عوارض خروج از کشور به همان شکل نجومی اولیه ابلاغ و در مدت کوتاهی هم اخذ آن در سکوت رسانه ها و در حالی که افکار عمومی به نوسانات قیمت ارز مشغول بود اجرایی شد.

حال با وجود مشکلات متعددی مثل بیکاری، گرانی و… در کشور، به نظر می رسد افزایش این چنینی عوارض خروج از کشور نه تنها فقط این مشکلات را تشدید می کند بلکه باعث کم رونق شدن کسب و کار اقشار مختلفی از جمله فعالان حوزه گردشگری نیز می شود به صورتی که هر از گاهی گزارش های معدودی در برخی رسانه ها از خالی بودن گذرگاه های مرزی خصوصا گذرگاه های زمینی منتشر می شود. علاوه بر آن، اخذ مبالغ نجومی به عنوان عوارض خروج از کشور مشکلات بسیار زیادی به دیگر اقشار جامعه مثل دانشجویان خارج از کشور و خانواده های آن ها نیز ایجاد می کند. در این بین نباید فراموش کرد که با افزایش این چنینی عوارض خروج از کشور، بیشتر از همه مرزنشینانی که از طریق وارد یا خارج کردن اجناس از مرزهای مجاز کشور امرار معاش می کردند نیز آسیب های بسیاری از نظر اقتصادی خواهند دید.

معلوم نیست دولت با افزایش نجومی عوارض خروج از کشور در سال جاری که تا الان با کاهش چشمگیر سفرهای خارجی مردم همراه بوده است به درآمد ۱۱۷۶ میلیارد تومانی که پیش بینی کرده بود خواهد رسید یا نه ولی به طور قطع این اقدام جز تشدید مشکلات، نتیجه دیگری در زندگی مردم نخواهد داشت.

نظرات: 1

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.