آخرین خبرها

ارکستر آذربایجان، گامی برای رونق موسیقی اصیل و بومی

اجرای صحنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای ارکستر آذربایجان در تبریز که پس از سال‌ها در عرصه موسیقی اصیل آذربایجانی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی به روی صحنه رفت؛ گامی برای احیا و رونق موسیقی اصیل و بومی آذربایجان بود که با استقبال پرشور و ستودنی مردم این شهر مواجه شد.
برنامه دو روزه ارکستر آذربایجان که در تالار استاد صیامی مجتمع فرهنگی و سینمایی ۲۲ بهمن تبریز هم‌زمان با شب‌های ولادت پیامبر اعظم‌(ص) و امام جعفر صادق (ع) اجرا شد، شب‌های خاطره‌انگیز و به یاد ماندنی برای علاقه‌مندان به موسیقی آذربایجانی خلق کرد.
تعدادی از تماشاگران ارکستر صحنه‌ای آذربایجان از این که در چنین اجرایی حضور یافته‌اند ابراز خرسندی کرده و بر تداوم چنین اجراهایی در حوزه موسیقی اصیل آذربایجانی تاکید کردند.
یکی از شهروندان تبریزی که با اعضای خانواده در این اجرا حاضر شده بود، گفت: بسیار خوب است که چنین برنامه‌های هنری در شهر اجرا شود تا مردم بیش از پیش از موسیقی اصیل موطن خود آشنا شده و از آهنگ‌ها، شعرها و اجراهای آن لذت ببرند.

حمید نامدار اظهار کرد: بنده تاکنون در هیچ برنامه موسیقی و کنسرت‌های مختلف شرکت نکرده بودم، اما به دلیل عشق و علاقه‌ام به موسیقی آذربایجانی و نوع اصیل آن خیلی علاقه‌مند بودم در این اجرا حاضر و از نزدیک آن را مشاهده کنم و انصافا هم دست اندرکاران ارکستر سنگ‌تمام گذاشته و قطعات زیبا و خاطره‌انگیزی را اجرا کردند.
وی ادامه داد: انشاالله این‌گونه برنامه‌ها در حوزه موسیقی آذربایجانی ادامه یابد تا مردم به جای موسیقی‌های بی‌کیفیت خیابانی به این حوزه اصیل روی آورده و نسبت به فرهنگ اصیل خود بیش‌تر علاقه‌مند شوند.
یکی از بانوان تماشاگر با بیان این که مسوولان فرهنگی تبریز باید از این برنامه‌ها که تلاش دارند موسیقی اصیل آذربایجان را اشاعه دهند، حمایت کنند، گفت: متاسفانه در طول سال شاهد اجرای انواع کنسرت‌های سطح پایین و غیرآذری در تبریز هستیم که هیچ عایدی برای فرهنگ موسیقیایی آذربایجان ندارند.
مریم برادران سرخابی اظهار کرد: در حالی که ۱۰ها اجرای کنسرت موسیقی پاپ را طی سال شاهدیم، اما اجرای کنسرت‌های اصیل موسیقی ترکی و فارسی به ندرت در استان و تبریز رخ می‌دهد که این برای پاسداشت فرهنگ بومی و محلی آذربایجان لطمه وارد می‌کند.
وی افزود: بدون تردید اجرای ارکستر آذربایجان نه تنها در ایجاد فرهنگ استقبال از موسیقی در شهر را ارتقا می‌دهد، بلکه فرصتی بسیار مناسب برای جوانان است تا با این نوع موسیقی بیش‌تر و بهتر و از نزدیک آشنا شوند.
ارکستر آذربایجان طی دو روز اجرا، قطعات مختلفی را به رهبری و تنظیم امیر علیزاده حقیقی و سولیست‌های علی فرشباف لامعی، تابان محمدخانی و داوود اجلالی به روی صحنه برد.
قطعات «یوروشگه» از آثار امیر علیزاده حقیقی، «منی سن گولدوروب سن آغلادین یار» اثر توفیق قلی‌اف، «ائوانا چیخدیم گوردوم یار گلیر» اثر فولکلور، «سن منیمسن من سنین» اثر توفیق قلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اف، «اوزونه قوربانام» اثر آندری بابایف، «صداقتیم وار» اثر علی‌اکبر تقی‌اف، «سنده همدم منده همدم» اثر بهرام نصیب‌اف، «تبریز گوزللمه‌سی» اثر ذوالفقار حاجی بیلی، «بالاجا سونات» اثر امیر علیزاده حقیقی، «گیردیم یارین باخچاسینا» اثر فولکلور، «کوهلن آتیم» اثر جهانگیر جهانگیراف، «سئوگیلی جانان» اثر اوزئیر حاجی بیلی، «یولوندا جانان کئچرم» اثر فولکلور، «ائولری وار خاناخانا» اثر فولکلور، «مین بیر گئجه» اثر فیکرت امیراف و «چوخ کئچمیشم بو داغلادران» توسط ارکستر آذربایجان به روی صحنه رفت.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.