آخرین خبرها
گزارش «عصرآزادی» از نمایشگاه فن آوری‌های نو و پیشرفته ربع رشیدی؛

تبریز، نقش اساسی خود در توسعه و تکمیل چرخه علم تا فن آوری را ایفا می‌کند

عصرآزادی/ شهرام صادق زاده: پنجمین جشنواره و نمایشگاه فناوری‌های نو و پیشرفته ربع رشیدی پس از ۴ روز فعالیت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تبریز به کار خود پایان داد.
در این رویداد بزرگ علمی که در ۲۱ زون تخصصی ترتیب یافته بود بسیاری از کارشناسان شرکت‌های دانش بنیان حضور داشته و در راستای ایجاد نهادها و نظام‌های زیر ساختی جدید و نیز توسعه و بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان چهارچوب‌های اصلی منطقه ویژه علم و تکنولوژی تبریز موسوم به ربع رشیدی را تشکیل دادند که این مجموعه‌ها در واقع، به عنوان بازوان توانمند فن آوری‌های مدرن محسوب می‌شوند به طوری که در حال حاضر ۱۴ شبکه فناوری در سطح استان آذربایجان شرقی در بخش‌های مختلف با همکاری دانشگاه، بخش صنعت و بخش خصوصی در حال فعالیت می‌باشند.

■ امسال همه نخبگان آمدند
مدیر منطقه ویژه علم و فن آوری ربع رشیدی با اشاره به سابقه برگزاری این نمایشگاه در تبریز به عصرآزادی گفت: اولین دوره برگزاری این جشنواره در سال ۱۳۸۴ با حضور ۱۵۹ طرح فناورانه برگزار شد و پس از گذشت ۹ سال بار وقفه تامل انگیز در سال ۱۳۹۳ دومین دوره این نمایشگاه با حضور ۵۹۳ طرح برگزار گردید، این روند ادامه یافت تا در سال ۹۴ شاهد برگزاری این نمایشگاه با حضور ۹۷۳ طرح بودیم و سال گذشته نیز چهارمین دوره نمایشگاه و جشنواره ربع رشیدی با شرکت یک هزار و ۷۱۳ طرح برگزار گردید.
علی جهانگیری ادامه داد: در دومین سال برگزاری این نمایشگاه شاهد حضور ۱۴ طرح از خارج از استان بودیم و در سال سوم تعداد طرح‌های خارج از استان به ۷۲ طرح رسید و در کنار آن یک طرح خارجی نیز در نمایشگاه حضور داشت، هم چنین خوشبختانه در سال گذشته ۵۹۷ طرح از سایر استان‌ها در نمایشگاه و جشنواره شرکت کرده و شاهد حضور ۱۴ طرح از خارج از کشور و حضور ۵ هیئت خارجی فناوری در طول برگزاری نمایشگاه در آذربایجان شرقی بودیم.
وی با اشاره به ویژگی‌های نمایشگاه و جشنواره ربع رشیدی افزود: رویکرد تجاری سازی فناوری، زون بندی تخصصی، حضور مشتریان فناوری، صنعتگران، سرمایه گذاران و مدیران دستگاه‌های اجرایی، راه اندازی تورهای سرمایه گذاری به عنوان متقاضیان فناوری، ارزش گذاری به عناصر اجرایی و اقتصادی در داوری و ارزیابی طرح‌ها، حضور صندوق‌های سرمایه گذاری و سازمان‌های حمایتی، حضور تشکل‌های تولیدی و دستگاه‌های اجرایی برای معرفی نیازهای فناوران از جمله مهم ترین ویژگی‌های این نمایشگاه و جشنواره می‌باشد.
نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان شرقی در حوزه فن آوری، خواستار حمایت مادی و معنوی نهادهای دولتی و خصوصی از طرح‌های ارایه شده در این نمایشگاه شد و اضافه کرد: وقتی به تعریف دقیق منطقه ویژه علم وفناوری مراجعه می‌کنیم بحث مناطق ويژه علم و فناوری منظومه‌ای از امكانات علمی، صنعتی، توليدی، آزمايشگاهی، تحقيقاتی، زير ساخت‌ها و محيط‌های ارتباطی، نهادها و موسسات، افراد و اطلاعات هستند كه با تكيه بر خلاقيت‌ها و نوآوری‌ها در يک گستره جغرافيايی و بر اساس يک نظام مدون و هم پيوند با اهداف و راهكارهای معين هماهنگ شده و با جذب فرصت‌ها و سرمايه‌های علمی، اقتصادی، انسانی، ملی، منطقه‌ای و بين‌المللی و اشتراک منافع همه طرف‌های ذينفع و هم‌افزايی بين سازمان‌ها، مراكز و موسسات حاضر در منطقه، سبب ارتقای فناوری و در نتيجه توسعه توليد، ثروت، رفاه ملی و ايجاد جامعه دانايی محور مطرح است.

■ انرژی خورشیدی، باصرفه و مدرن
مجری طرح تولید پراکنده و انرژی‌های تجدیدپذیر برق منطقه ای آذربایجان در این خصوص به عصرآزادی گفت: منطقه ما پتانسیل زیادی برای تولید انرژی از خورشید و باد دارد به طوری که در هر یک از شهرهای اهر و سراب ۴۰۰ مگاوات انرژی مستعد وجود دارد که در راستای برنامه ششم توسعه و با توجه به نیاز ۵۰۰ مگاواتی انرژی‌های خورشیدی، باید به حجم قابل قبولی از افزایش این ارقام دست یابیم.
حمیده اسکندری با اشاره به وجود ۲۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی در بناب افزود: بسته‌های تشویقی مناسبی در نظر گرفته شده تا قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله با نرخ‌های ایده ال به انجام رسد تا نیروگاه ‌ها در مکان‌های تعیین شده مستقر گردند زیرا وزارت نیرو آمادگی دارد که قرارداد خرید تضمینی بلند مدت را اخذ نماید.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در آغ کند میانه ۵۰ مگاوات نیروگاه بادی با سرمایه بخش خصوصی در حال احداث است که با حمایت‌های وزارت نیرو و دستگاه‌های استانی این امر به طور حتم افزایش خواهد یافت.

■ مراکز آموزش عالی تاثیرگذار هستند
معاون آموزش و پژوهش دانشگاه فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی نیز از حضور این مرکز علمی با محصولاتی هم چون صنایع دستی، انسان مجازی و تاسیسات در نمایشگاه فن آوری‌های نو و پیشرفته تبریز خبر داد.
یوسفی نیا افزود: اصلی ترین محصول دانشگاه فنی و حرفه ای استان در زمینه اینترنت اشیا بود که سامانه ملی اینترنت اشیا تشکیل شده است.
■ آب یونیزه را فراموش نکنیم
بحث بر سر موضوع آب مغناطیسی نیز از دیگر مواردی بود که طی توضیحات کارشناس مربوطه از طریق تولید آب مغناطیسی، می‌توان به کاهش گرفتگی عروق و تنظیم کار قلب، کاهش احتمال سنگ کلیه، کمک به بهبود فعالیت مغز، کاهش غلظت و فشار خون و غیره دست یافت.
نادر علیزاده افزود: با مصرف آب یونیزه ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی شده و افزایش ۴۰ درصدی محصول، کاهش ۳۰ درصدی کود مصرفی، پوکی زمین کشاورزی و کاهش ۳۰ درصدی میزان شوری آب را منجر می‌گردد.
■ تلاش برای تقویت اقتصاد مقاومتی
مدیر منطقه ۸ عملیات انتقال گاز ایران هم به عصرآزادی گفت: پنجمین نمایشگاه ربع رشیدی پژوهش محور بوده و فرصت مغتنمی برای شرکت‌های دانش بنیان، سازندگان تجهیزات صنعت نفت و گاز، صاحبان ایده، پژوهشگران و ارائه دهندگان خدمات و کالا بود که با ارائه ایده و نوآوری‌های خود از یک سو و بهره مندی از فرصت کسب و کار از سوی دیگر، بتوانند در رفع نیازمندی‌های فنی و تخصصی صنایع کشور در مسیر اقتصاد مقاومتی سهیم باشند.

■ دولت هم از نمایشگاه تبریز ایده گرفت
مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: نمایشگاه ربع رشیدی تبریز نشانگر آگاهی مردم است که با هماهنگی دولت، در نمایشگاه حضور یافته‌اند، بنده از این نمایشگاه چندین ایده در سطح سیاست‌های ملی گرفتم لذا معتقدم باید از برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی حمایت جدی به عمل آید.
پیمان یوسفی آذر با بیان این که کشور در بازار فروش تمامی بخش‌ها به ویژه گیاهان دارویی دچار مشکل است افزود: یکی از ترفندهای کشورهای توسعه یافته برای رفع مشکل بازار فروش، برگزاری نمایشگاه‌های علمی است چرا که اینگونه رویدادها محل تلاقی تمامی ذی‌نفعان حوزه‌ مورد نظر همه اقشار می‌باشد.
شایان ذکر است پنجمین دوره نمایشگاه فن آوری‌های نو و پیشرفته دیروز به کار خود پایان داد اما واقعیت این است کلان شهر تبریز به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور و هم چنین با یدک کشیدن امتیاز شهر نمایشگاهی، می‌تواند محل تبادل و تعامل افکار پژوهشی بوده و با بهره گیری صنایع کوچک و مادر و همچنین دانشگاه‌ها و مراکز علمی در توسعه و تکمیل چرخه‌ علم تا فناوری نقش موثری را در سطح ملی و بین المللی ایفا نماید، به شرطی که مورد توجه جدی مسوولان کشور قرار گیرد.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.