آخرین خبرها
در سال های اخیر، پخش زنده تلویزیونی مناظرات انتخاباتی نقش موثری در شناخت مردم از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و اهداف آنها داشته است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت.

تأملی بر مناظرات تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری؛ آنچه که از یاد نرود اخلاق است!

 

✍️ شهرام صادق زاده/ خبرنگار

در سال های اخیر، پخش زنده تلویزیونی مناظرات انتخاباتی نقش موثری در شناخت مردم از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و اهداف آنها داشته است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت.
امسال نیز این امر تحقق یافت و نخستین دور مناظره زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما برگزار شد که بدون توجه به اظهارات حاضرین، اهمیت پخش آن به نقل محافل هموطنان تبدیل شده و استقبال بسیار خوبی از آن به وجود آمده است.

در مناظره سال ۹۲ متاسفانه اخلاق مناظره به طرق مختلف رعایت نشد و در حالی که همگان امیدوار بودند در مناظرات امسال اصل مهم اخلاق در نظر گرفته شده و نامزدها با سعه صدر افزون تر و ملاحظات مربوط به اصول گفتاری در پخش زنده تلویزیونی اقدام به بحث و تبادل نظر بپردازند اما، در عمل مشاهده گردید که باز هم این امر به فراموشی سپرده شده و برخی از کاندیداها مسیر نادرست گذشته را تداوم بخشیدند.

از آنجایی که هدف از مناظرات زنده تلویزیونی که از ۲ دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری کشورمان آغاز شده است معرفی نامزدها و برنامه های آنهاست، اما در عمل دیدیم برخی از کاندیداها به تخریب یکدیگر و به زعم خود در جهت افزایش آرای کاذب در میان مردم پرداختند و به کوچه علی چپ فرار کردند، فلذا مناظره زنده تلویزیونی جمعه گذشته، با توجه به مباحث اولیه انتظار می رفت مناظره ای دور از حاشیه و تخریب رقبا باشد ولی در عمل مخاطبان دیدند که تعدادی از نامزدها با اظهارات بی ربط خود باعث شدند تا مسیر مناظره به بیراهه کشیده شود.

این در حالی است که در برنامه تلویزیونی مذکور برخی از نامزدهای ریاست جمهوری با رعایت کامل اصول اخلاقی توانستند به معرفی اهداف و برنامه های خود پرداخته و به گمانم، برنده اصلی این مناظره بودند!

از سوی دیگر، با تاسف می توان اظهار داشت که برخی ها از تریبون رسانه ملی که به عنوان یک امانت مردمی قلمداد می گردد در جهت خصومت های شخصی و غرض ورزی های هدف دار خود استفاده نمودند که شاید به صلاح انقلاب نبود که اشاره مستقیم و افشاگری هایی در مورد برخی از اتهاماتی که پیش داوری می شوند بدون آن که در مراجع قضایی و به صورت قانونی تایید گردند از جمله این حرکت هاست.

اما در این میان برخی ها هم بودند که با رعایت اصول گفتمان گروهی صرفأ به اظهارنظرهای کارشناسی پیرامون موضوعات اقتصادی، اجتماعی، هنری، سیاسی و فرهنگی کلان کشور پرداخته و نظرات و برنامه های مدون خویش را در مورد آینده ایران ابراز داشتند که این سیر باید تداوم یابد.

در واقع برگزاری مناظرات زنده تلویزیونی به این شکل، از دید مخاطبان می تواند از ۲ بُعد مورد بررسی قرار گیرد به طوری که مخاطب نوع اول که هدفش از تماشای این برنامه تلویزیونی، آشنایی صحیح و در نتیجه انتخاب فرد اصلح از روی آگاهی برای تعیین رییس جمهور آینده می باشد که بدیهی است این نوع مخاطبان در تعیین سرنوشت کشور نقش بسزایی را ایفا نمایند اما مخاطب نوع دوم که شاید بتوان از آنها به عنوان حاشیه گرایان این عرصه اشاره نمود به دور از بصیرت و اشراف کامل به قضیه انتخابات و فقط از روی هیجانات و احساسات کاذب پای تماشای این برنامه زنده نشسته و از روی منازعه های بی اساس، تصمیم به انتخاب می گیرند و طبیعی است که این نوع انتخاب ها نه تنها مفید واقع نخواهد بود بلکه آرای منطقی سایر هموطنان را نیز تحت الشعاع خود قرار خواهد داد.

و در نهایت امیدوارم در مناظرات زنده تلویزیونی ۲ هفته آتی تا موعد مقرر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شاهد پخش برنامه ای هر چه بهتر و به دور از تخریب رقبا در مقام کاندیداتوری رییس دولت آینده کشورمان باشیم زیرا مردم باید از تماشای این نوع آیتم های تلویزیونی، سرنوشت ۴ ساله ایران را رقم زده و بتوانند بهترین و اصلح ترین انتخاب را در این میدان بزرگ سیاسی به انجام رسانده و نسبت به اظهارنظرهای معنی دار و فریبنده که بیشتر به وعده های شعاری شباهت دارند بی تفاوت باشند.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.