آخرین خبرها
ساخت دستگاه اعلام زلزله توسط مخترع تبریزی؛

زلزله چند لحظه قبل از وقوع خبر می‌کند/ شاید جان بسیاری از مردم حفظ گردد!

عصرآزادی/ شهرام صادق زاده و وحید پوررضوی:امروزه جستجو براي يافتن روشهای قابل اطمينان پيش بينی کوتاه مدت زمين لرزه از مباحث مهم زلزله شناسی و ژئوفيزيک است.

با توجه به اینکه زمين لرزه‌ها و بلايای طبيعی زندگی بشر را به مخاطره انداخته است پیش بینی زلزله می‌تواند یک امر بسیار مهم برای حفظ جان انسان‌ها باشد.

در قرن حاضر زلزله‌های بسیار بزرگی در دنیا اتفاق افتاده است که از جمله مي‌توان به زلزله شهر فوکوشيمای ژاپن اشاره نمود که منجر به پدیده سونامی در شهر و انفجار ۲ راکتور هسته‌ای گردید که با این اتفاق و پراکنده شدن تشعشعات راديواکتيو جان بسیاری از انسان‌ها تهدید شده و بسیاری نیز جان باختند.

در نگاهی اجمالی به کشورمان در می‌یابیم که در سال‌های اخیر زلزله‌های بسیار بزرگی در مناطق مختلف ایران اتفاق افتاده است که زلزله‌های بم و آذربایجان از آن جمله اند، لذا راه کارها و پيش بيني‌های زمين لرزه با پیش لرزه‌ها‌ی قبل از وقوع زمين لرزه کمک شایانی در جلوگیری از اين خسارت‌ها خواهد داشت.

اتفاق بسیار مهمی که اخیرا توسط یکی از جوانان مبتکر و با علم کشور شده است ساخت و طراحی دستگاه پیش بینی زلزله می‌باشد که افتخار دیگری بر خطه آذربایجان نهاده است؛

«امیر جلیلی» متولد شهر تبریز، فارغ التحصیل دكتری فیزیک دانشگاه تبريز است، وی هم‌چنین عضو انجمن فیزیک ایران و انجمن هسته ای ایران بوده و مقالات استخراجی از پایان نامه و کارگروه عملی در آزمایشگاه را با بیش از ۲۰ مقاله به چاپ رسانده است که در کنفرانس‌های ملی و بین المللی نیز ارایه گردیده، همچنین او دارای ۵ مقاله چاپ شده با نمایه ISI در معتبرترین ژورنال علمی- پژوهشی جهان می‌باشد.

وی در خصوص ایده خود برای اختراع این دستگاه به عصرآزادی  گفت:با توجه به زلزله‌های اخیر کشور و آذربایجان شرقی به این فکر افتادم تا با طراحی و ساخت این دستگاه کمک کوچکی را به مردم کشور کنم تا هنگام زلزله، همشهریانم از آمادگی کافی برای مقابله با این پدیده طبیعی داشته و جان خود را حفظ نمایند.

جلیلی افزود:در مواردی قبل از وقوع زمين لرزه، غلظت رادون در هوا و آب‌های زيرزمينی افزايش می‌يابد که اين امر، دليل تجمع انرژی در سنگ‌ها، ايجاد شکستگی و در نتيجه خروج گاز رادون می‌باشد که این دستگاه به محض هنگام خارج شدن این گاز، حجم آن را شناسایی کرده و در صورت بالا بودن حجم خارج شده گاز که به علت بالا بودن ریشتر زلزه، حدود ۹ الی ۱۰ ثانیه قبل از زلزله با به کارافتادن آژیرهای خطر، مردم را از زلزله ای که اتفاق خواهد افتاد با خبر می‌کند.

وی اضافه کرد:جان انسان قابل مقایسه با هیچ چیز دیگری نیست و همه از ارزش بالای جان انسان‌ها در رخداد‌های طبیعی خبر دارند که خوشبختانه این دستگاه با اعلام زلزله قبل از وقوع، کمک بسیار بزرگی را به مردم خواهد داشت.

جلیلی در مورد همکاری مسوولان تنها به این جمله بسنده کرد:فقط می‌توانم بگویم مسوولان ما در خواب هستند و با اینکه بیش از ۱۰ بار به بنیاد نخبگان کشور رفته‌ام هیچ‌گونه ارج و ارزشی به اهمیت این دستگاه نمی‌دهند و حتی چند دقیقه وقت صرف شنیدن نحوه عملکرد دستگاه را هم نمی‌کنند و به جای ارزش نهادن به کار علمی و نجات جان انسان‌ها، نخست به فکر برآورد هزینه هستند به طوری که این دستگاه در یکی دو کشور جهان موجود است و مشابه خارجی آن بسیار گران قیمت می‌باشد و قابل مقایسه با هزینه ناچیز این دستگاه که من طراحی کرده ام نیست.

مخترع جوان تبریزی در پایان اظهارات خود تصریح کرد:از شهردار کلان شهر تبریز و مسوولان استانی و کشوری انتظار دارم جهت توسعه این صنعت و دستگاه مذکور اقدامات لازم را به عمل آورند زیرا این دستگاه بسیار مهم می‌تواند در حفظ جان انسان‌ها نقش بسیار  کلیدی ایفا نماید.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.