آخرین خبرها

در دنيا از چه فناوري‌هايي در آتش‌نشاني استفاده مي‌شود؟

يکي از کاربردهاي فناوري مي‌تواند انجام ماموريت‌هاي سخت و ناممکن به جاي انسان در شغلي پرخطر هم‌چون آتش‌نشاني باشد.

امروزه در کشورهاي مختلف محققان تلاش مي‌کنند از تجهيزات و فناوري روز در راستاي کاهش نقش انسان‌ در ماموريت‌هاي پرخطر استفاده کنند.

ابزارهايي که از دور کنترل شوند و بدون نگراني از افزايش تلفات يا هر مشکلي کار را با کيفيت بهتر و در زمان کمتر انجام دهند.

نمونه‌هايي از فناوري روز دنيا در اين زمينه در ادامه مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

۱- ربات کرم حرارتي

اين ربات مي‌تواند از پله‌ها بالا رود و در داخل اتاق‌ها حرکت کند و اقدام به اطفاي حريق نمايد. اين ربات با کنترل از راه دور قابل‌هدايت است.

۲-جت‌پک

يکي از فناوري‌هاي امروز در دنيا که براي اطفاي حريق در ساختمان‌هاي بلند استفاده مي‌شود، جت‌پک ها هستند. امارات يکي از کشورهايي است که به تازگي قراردادي براي خريد ۲۰‌جت‌پک و دو شبيه‌ساز براي آموزش آتش‌نشان‌هاي خود خريداري کرده است.

اين جت‌پک‌ها قابليت پرواز تا ارتفاع سه هزار پايي را دارند و با سرعت ۷۴ کيلومتر بر ساعت حرکت مي‌کنند. قيمت هر واحد جت‌پک حدودا ۱۵۰ هزار دلار است.

۳- آبپاش توربيني

اين آبپاش قدرتمند که ۳۱۰ هزار دلار قيمت دارد آب را به صورت پودري تا فاصله ۶۰ متري و به صورت مستقيم تا بيش از ۹۰ متر مي‌پاشد و در استراليا، آلمان و ولز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

۴- فاير آکس

اين ربات چرخ‌دار تقريبا يک پکيج کامل است که تانکر آب را نيز با خود حمل مي‌کند و قدرت خيره‌کننده در پاشيدن آب دارد و مي‌تواند به صورت مستقيم به وسيله کاربر و يا با برنامه از پيش طراحي شده عمليات خود را انجام دهد.

۵- اسکلت خارجي

يکي از دغدغه‌هاي آتش‌نشان‌ها سنگيني تجهيزات و وسايلي است که در عمليات‌هاي مختلف بايد با خود حمل کنند.

يک آتش‌نشان در حالت معمول تجهيزاتي به وزن ۲۳ کيلوگرم را با خود حمل مي‌کند ولي در بعضي موارد وزن اين تجهيزات به ۵۰‌کيلوگرم نيز مي‌رسد.

در اين موارد استفاده از اسکلت خارجي يکي از بهترين گزينه‌هاي موجود محسوب مي‌شود. اين اسکلت‌ها وزن تجهيزات اضافي را تا حد زيادي تحمل مي‌کنند و علاوه بر اين آزادي عمل بيش‌تري به آتش‌نشان‌ها مي‌دهد. يک آتش‌نشان با اسکلت خارجي مي‌تواند بيش از ۹۵ کيلوگرم بار را به راحتي با خود حمل کند.

۶- ماسک هوشمند

فناوري هوشمند راه خود را در آتش‌نشاني نيز باز کرده است. کار در شرايطي که  تنفس تقريبا غيرممکن است يکي از بخش‌هاي عادي آتش‌نشاني محسوب مي‌شود.

امروزه ماسک‌هاي هوشمندي طراحي شده است که به دوربين‌هاي حرارتي مجهز هستند و آتش‌نشان‌ها مي‌توانند با استفاده از اين ماسک‌ها علاوه بر تنفس راحت، منبع حرارت را به راحتي پيدا و به سرعت اطفاي حريق نمايند.

۷- ربات‌هاي چيني

در مانوري که چيني‌ها با استفاده از ربات‌هاي آتش‌نشان اجرا کردند قابليت‌هاي جالبي از اين ربات‌ها به نمايش درآمد.

اين ربات‌ها همگي با استفاده از دوربين هدايت مي‌شوند و هر کدام يک شلنگ بلند متصل به تانکر دارند.

مهم‌ترين ويژگي اين ربات‌ها وزن پايين، قدرت خيره‌کننده آنها در پاشيدن آب و کم بودن زمان مورد نياز براي اطفاي حريق است.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.