آخرین خبرها

تعيين توالي DNA با استفاده از موبايل!

محققان با استفاده از گوشي‌هاي هوشمند موفق به تعيين توالي دي‌.ان‌.اي شدند.

يک تيم از محققان دانشگاه UCLA و سوئد اعلام کردند موفق به ساخت يک ميکروسکوپ شدند که از دوربين تلفن هوشمند براي تشخيص نورهاي فلورسنت حاصل از واکنش‌هاي تعيين توالي DNA در سلول‌ها و بافت استفاده مي‌کند.

اين بدان معناست که يک پزشک مي‌تواند ميکروسکوپي را که براي گوشي‌هاي هوشمند بهينه سازي شده به گوشي هوشمند متصل کرده و توالي DNA مورد نظر را تعيين کرده و چيزهايي مانند تومور را در مکان‌هايي که فاقد آزمايشگاه و بيمارستان پزشکي مجهز هستند مورد تجزيه و تحليل قرار دهد.

به گفته محققان اين پژوهش، اين فناوري به زودي مي‌تواند به يک مزيت رو به رشد در زمينه پزشکي از راه دور تبديل شده و بسياري از کارهاي پزشکي را از راه دور از بيمارستان انجام دهد.

محققان بر اين باورند که گوشي‌هاي هوشمند، که توانايي ثبت تصاوير با کيفيت بالا را دارند مطابق با ميکروسکوپ‌هاي پاتولوژي بوده و مي‌توانند در زمينه کارهاي پزشکي کمک کننده باشند.

آنها يک ميکروسکوپ سبک وزن چاپ سه بعدي را طراحي کردند که به دوربين گوشي نوکيا Lumia 1020 متصل مي‌شود.

اين ميکروسکوپ داراي دو ديود ليزري کوچک و جمع و جور براي تصويربرداري فلورسانس و يک ديود ساطع کننده نور براي تصويربرداري انتقالي است. محققان با استفاده از اين ميکروسکوپ قادر به انجام تعيين توالي DNA در رده‌هاي سلولي سرطان کولون و نمونه تومور انسان شدند.

آنها سپس از يک الگوريتم براساس يادگيري ماشيني براي پردازش تصاوير در تشخيص سرطان استفاده کردند. اين روش به پزشکان اجازه مي‌دهد که بسياري از اطلاعات در مورد يک تومور را تنها با استفاده از يک صفحه اسلايد شيشه اي و يک تلفن همراه به دست آورند.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.