آخرین خبرها
ریزگردهای عربی مهمان همیشگی مردم کردستان؛

۶۲ روز هوای پاک سهم کردستانی ها در سال ۹۵

مردم استان کردستان از فروردین امسال تا پایان آذرماه تنها ۶۲ روز هوای پاک را تجربه کردند و مابقی روزها وضعیت هوای این استان در شرایط سالم، ناسالم و حتی خطرناک نیز قرار گرفته است.

وضعیت و شاخص آلودگی هوا براساس پنج پارامتر یکی میزان ذرات معلق محیطی شامل pm۱۰  و pm ۲.۵ و گازهای هوای محیط  شامل منواکسیدکربن، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و ازن سنجیده و محاسبه می شود.

در استان های صنعتی به دلیل بالارفتن میزان گازهای هوای محیط بیشتر ازحد استاندارد در فصل های مختلف سال وضعیت هوا در شرایط ناسالم و حتی خطرناک قرار می گیرد ولی با توجه به اینکه  کردستان استانی صنعتی نیست لذا از این نظر تاکنون آلودگی در آن ثبت نشده است.

هوای کردستان از سال ۸۴ با گرد و خاک عربی یا همان ریزگردها درگیر شده است و برای اطلاع از وضعیت هوای استان ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در سال ۸۷ در سنندج راه اندازی شد هرچند تا سه، چهار سال اخیر این ایستگاه به صورت مستمر و منظم در طول سال فعال نبود به همین دلیل هم  داده هایی دراین راستا در طول سال های نخست ایجاد این ایستگاه وجود ندارد.

بعد از سنندج، ایستگاه دیگری هم در سقز راه اندازی شده است ولی متاسفانه در دیگر شهرهای استان به ویژه شهرهای مرزی مریوان و بانه که بیشتر درگیر ریزگردها هستند هنوز ایستگاه سنجش آلودگی هوا ایجاد نشده است.

در حال حاضر دو ایستگاه سنجش آلودگی هوا در سنندج که یکی ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون( pm۱۰) و یکی هم که در محوطه داخل اداره کل محیط زیست استان نصب شده ذرات با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون(pm۲.۵) را اندازه گیری می کنند.

از آنجا که در اکثرنقاط استان ایستگاه سنجش آلودگی هوا وجود ندارد بنابراین داده های ایستگاه های سنجش آلاینده های هوای واقع سنندج همواره به کل استان تعمیم داده می شود.

رئیس اداره امور آزمایشگاه های اداره ‌کل حفاظت از محیط زیست کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر به وضعیت آلاینده های هوای محیطی از حیث ذرات معلق (pm۱۰) اشاره کرد و گفت: از فروردین ماه امسال تا پایان آذرماه ۶۲ روز هوای استان در وضعیت پاک که غلظت ذرات در آن ۵۰-۰ میکروگرم برمترمکعب است، قرار داشت.

ماهان رحیمی با اشاره به اینکه غلظت ذرات معلق در شرایط هوای سالم بین ۱۵ تا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است، بیان کرد: از فروردین تا پایان آذرماه ۲۰۰ روز هوای استان سالم بوده است.

وی به تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس (۲۵۰-۱۵۱ میکروگرم برمترمکعب) اشاره کرد و افزود: از ابتدای امسال تاپایان آذرماه تنها ۱۰ روز هوای استان در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرارگرفت.

وی با اشاره به اینکه در خرداد ماه امسال یک روز هوای ناسالم و یک روزبسیار ناسالم در استان ثبت شده است، اظهارداشت: از ابتدای امسال تاکنون شاهد بروز هوای خطرناک نبوده ایم.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.