آخرین خبرها

صادرات استان اصفهان به یک جهش نیاز دارد

اصفهان- عصرآزادی: هم‌زمان با برگزاری روز ملی صادرات در اصفهان، کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اقدام به برگزاری هفته صادرات با حضور صادرکنندگان نمونه و مسوولین کمیسیون های تخصصی اتاق در قالب چهار نشست تخصصی در بخش های معدن، صنایع دستی، گردشگری و خدمات مهندسی، کشاورزی و غذایی و صنعت در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

مسعود گلشیرازی رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی با اشاره به کاهش صادرات صنایع‌دستی به‌ویژه فرش اصفهان گفت: طی دو سال گذشته صادرات فرش اصفهان با کاهش ۵۰ درصدی روبه‌رو شده و بایستی علت این کاهش مورد بررسی قرار گیرد.

وی جذب گردشگر را نوعی صادرات خدمات برشمرد و گفت: افزایش تورهای گردشگری به اصفهان می‌تواند سهم صادرات خدمات استان را افزایش دهد و در این راستا اتاق بازرگانی با تشکیل کمیسیون گردشگری اقدامات تاثیرگذاری انجام داده است.

وی از برگزاری رویداد کارآفرینی (TED) در حوزه گردشگری، صنایع دستی و خدمات مهندسی خبر داد و گفت: استان اصفهان با وجود مشکلات محیط زیستی بایستی به سمت خدمات تغییر مسیر دهد.

جعفر صالحی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در این نشست گفت: استان اصفهان ۷۵ درصد صنایع دستی کشور و ۳۰ درصد صنایع را به خود اختصاص دارد.

وی مهم‌ترین چالش پیش روی صنایع دستی را بازرگانی و فروش دانست و گفت: تولید و آموزش صنایع دستی در شرایط مطلوب است ولی انبارهای تولیدکنندگان پر از محصولات قابل صادر است.

وی مشکلات بانکی، فقدان مسترکارت و ویزا کارت، نبود استاندارد برای تولیدات صنایع دستی، نبود شناسنامه برای محصولات، ناهمسانی قیمت‌ها، ضعف عمده در طراحی محصول، بسته بندی نامناسب و رعایت نکردن حقوق مالکیت را از معضلات صنایع دستی کشور برشمرد.

وی عدم وجود برند در صنایع دستی، فقدان بانک اطلاعاتی صنایع دستی، ضعف در تجارت الکترونیک، عدم‌وجود شرکت توانمند برای شرکت در نمایشگاه بین المللی از دیگر نقاط ضعف صنایع دستی عنوان کرد.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.