آخرین خبرها
با توجه به سرد شدن هوا؛

شرکت گاز بر صرفه جویی و رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز تاکید کرد

سنندج – عصر آزادی: رئیس روابط عمومی و سخن‌گوی شرکت گاز کردستان با اشاره به برودت دمای هوا و استفاده مشترکان از وسایل گاز، بر رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسایل تاکید کرد.

هوشنگ اولی زاده، برودت دمای هوا در هفته جاری را منجر به افزایش میزان مصرف گاز در استان دانست و از مشترکان خواست علاوه بر رعایت نکات ایمنی، گاز طبیعی را به صورت منطقی و بهینه مصرف کنند تا ضمن کمک به اقتصاد خانواده خود و کاهش مبالغ قبوض گاز بهاء و صرفه جویی مالی سایر مشترکان نیز بتوانند از این نعمت خدادادی بهره مندو در فصل سرد سال خدمات شرکت ملی گاز از تداوم و استمرار برخوردار و وقفه‌ای در ارایه خدمات به‌وجود نیاید.

اولی زاده بر صرفه جویی و مصرف صحیح گاز طبیعی نیز تاکید کرد و گفت: میزان مصرف در فصل سرما بخصوص از اول آبان ماه رو به افزایش بوده و در استان از فصل شروع سرما به بیش از  پنج برابر بیش‌تر از میزان مصرف در فصول گرم سال می رسد و از این رو با صرفه جویی و مصرف منطقی و بهینه باید از تعلل در خدمت رسانی جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به این‌که در استفاده از وسایل گاز سوز باید توصیه های ایمنی را رعایت کرد، افزود: اولین نکته مهمی که باید به آن توجه داشت مطمئن بودن از درست کارکردن وسایل گازسوز است، حتما وسایل گازسوز رادر صورت معیوب بودن به متخصصین امر و مراکز مجاز تعمیر و نگهداری وسایل گاز سوز، جهت کنترل و رفع عیب بسپاریم.

به گفته وی در منازلی که از بخاری به عنوان وسیله گرم‌کننده استفاده می‌کنند، مطمئن بودن از باز بودن مسیردودکش ضروری است و برای این مورد وزنه ای را از مسیر دودکش به پایین به وسیله نخ یا طناب هدایت کرده، اگر وزنه در محل ورودی دودکش به وسیله گاز سوز در داخل اتاق مشاهده گردید، مسیر دود کش باز است و در غیر اینصورت مسیر مسدود بوده و بایستی آن را از شی که باعث گرفتگی مسیر دودکش شده است،  باز کرد.

رئیس روابط عمومی شرکت گاز کردستان نصب صحیح لوله بخاری را از دیگر توصیه ها به مشترکان گاز عنوان کرد و گفت: لوله بخاری باید فلزی بوده و نباید از لوله های فنری (آکاردئونی) به دلیل عدم استحکام لازم استفاده کرد و لوله های دودکش بایستی به وسیله گازسوز (بخاری، آبگرمکن) و محل دودکش در دیوار محکم نصب شده باشد.

اولی زاده کنترل دقیق اتصال شیلنگ به وسیله گاز سوز را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: باید شیلنگ از نوع مخصوص گاز که چند لایه است، استفاده کرد و حداکثر یک متر و ۲۰ سانت باشد و حتما باید محل دو تا اتصال به وسیله بست فلزی مخصوص محکم شده باشد و نباید آن را به‌وسیله مفتول یا سیم یا هر وسیله دیگر محکم کرد.

سخن‌گوی شرکت گاز کردستان در ادامه افزود: بعد از روشن کردن وسیله گازسوز یا بخاری حتما از گرم بودن لوله دودکش مطمئن شوید، اگر لوله دودکش سرد باشد علامت خطر مکش معکوس گاز سمی co و عدم خروج آن را به ما اعلام می‌کنند و این ممکن است عواقب خطرناکی را برای ساکنین منازل مسکونی در بر داشته باشد.

اولی زاده تصریح کرد: گاز co (مونو اکسید کربن) گازی خطرناک، بی بو و بی رنگ و بسیار سمی است که انسان نمی تواند وجود آن را با حواس پنجگانه خود حس کند و به همین دلیل به آن مرگ خاموش (قاتل نامرئی) می‌گویند.

 

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.