آخرین خبرها
در زمینه نازک کاری سنندج و گلیم سنه؛

استان کردستان موفق به دریافت ۲ گواهینامه ثبت نشانه جغرافیایی در سطح ملی شد

سنندج – عصر آزادی: طی مراسمی ویژه که با حضور دکتر احمدی پور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی، دکتر مکارم معاون توسعه و مدیریت و دکتر شیرکوند معاون سرمایه گذاری و تنی چند از مدیران سازمان میراث فرهنگی کشور برگزار شد، نازک کاری سنندج و گلیم سنه موفق به دریافت گواهینامه ثبت نشانه جغرافیایی، در سطح ملی گردید.

فریدون زندی مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان کردستان و نماینده استان در مراسم مذکور با اشاره به اهمیت این نشان‌ها گفت: کردستان به همراه استان‌های تهران، فارس، کرمانشاه، یزد، قزوین و اردبیل موفق به دریافت نشان‌های جغرافیایی شدند. نشان جغرافیایی با برند دارای تفاوت‌های محسوسی می باشد. محدویت برند صرفا برای شخص ثبت کننده بوده و کاملا در انحصار ثبت کننده کالا می باشد. اما نشان جغرافیایی یک هویت منطقه ای است که کالای ثبت شده در یک محدوده جغرافیایی تولید و عرضه می شود و دارای خصوصیاتی است که در سایر نقاط کشور یافت نمی شود. بنابراین هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند اقدام به تولید این محصول با همان استاندارد منطقه ای نماید و سایر استان‌های کشور صرفا با نام و خصوصیات ثبت شده می توانند نسبت به تولید و عرضه محصولات دارای نشان جغرافیای، اقدام نمایند.

کیفیت، مشخصات و جزییات یک محصول در یک محدوده جغرافیایی مهم‌ترین رکن اصلی این تولیدات است. استان کردستان دارای تولیدات مختلف در حوزه های مختلف فرهنگی و صنایع دستی می باشد که باید بخش‌های خصوصی شامل انجمن‌ها، شرکت‌ها و … وارد این عرصه شوند و در این زمینه همکاری و اقدام نمایند.

لباس محلی، غذاهای سنتی، سفره کردی، انواع صنایع دستی و … از جمله مواردی است که پس از شناخت و تعیین جزییات و خصوصیات تولیدی آن، می توان در سطح ملی مطرح و نشان جغرافیایی برای آنها اخذ نمود و پس از طی مراحل قانونی نشان بین المللی نیز برای این محصولات کسب نمود.

دریافت نشان جغرافیایی برای محصولات صنایع دستی و سایر محصولات موجب می گردد تا سایر استان‌ها، مدعی این نوع تولیدات نباشند و اصالت آنها نیز حفظ شود. ضمن تبریک به کلیه صنعتگران کردستان و تشکر و قدردانی از مسوولین و کارشناسان حوزه صنایع دستی استان در گذشته و حال، امیدواریم بتوانیم با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان و بخش‌های خصوصی نشان های جغرافیایی بیش‌تری برای محصولات استان اخذ نماییم و حتی برای این محصولات نشان بین المللی نیز کسب نمایم. چرا که این اقدام موجب رشد و شکوفایی صنایع دستی و ایجاد اشتغال پایدار در استان کردستان خواهد شد.

 

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.