آخرین خبرها
با احداث پروژه آبگیر شهید مدنی در پارک بزرگ صورت می گیرد؛

اکوسیستم منطقه غرب تبریز در انتظار تحول با بندآبگیر شهید مدنی

زندگی برای شهروندان شهرهای بزرگ، در کنار آسایش و رفاه و برخورداری از امکانات مختلف، شلوغی و سرو صداهای آزار دهنده و  انواع آلودگی‌ها را به ارمغان آورده است؛

انسان‌هایی که باید صبح تا شام را در تکاپوی روزی به چهارسوی شهر سر بزنند و ساعات پایانی روز را خسته از اضطراب و دغدغه‌های ذهنی و فعالیت‌های بدنی، سر به بالین بگذارند تا فردایی دیگر و تلاشی دیگر را، طاقت بیاورند.

در این میان و بر اساس توصیه کارشناسان امر، وجود فضاهایی برای تجدید قوای جسمی و روحی شهروندان در طراحی‌های شهری ضروری است؛ مکان‌هایی که برای ساعاتی از روز، بتواند آرامش مورد نیاز را برای آنان تامین کند و  تن و ذهن آنان را از تاثیر اغتشاشات روزانه، تهی سازد.

پارک‌ها وفضاهای سبز از جمله مکان‌های شهری هستند که با سرسبزی محیط و لطافت آب و هوای خود، تا حد زیادی این نیاز را برطرف می کنند و طبیعتا، هر چه تعداد این پارک‌ها و وسعت آن‌ها زیاد باشد، تاثیرات مثبتشان در بهبود کیفیت زندگی شهروندان، بسیار چشمگیر خواهدبود.

این مهم، از نقطه نظر برنامه ریزان شهرداری تبریز به دور نمانده است؛ چنان که، با علم بر کمبود فضا برای احداث پارک در سطح شهرو به ویژه در نقاط مرکزی، طرح‌های مختلفی را در رینگ محیطی شهروارد مرحله اجرایی کرده است که از آن جمله می توان به پارک بزرگ عباس میرزا، فاز دوم ائل گلی که به نام ائل باغی نامیده شده، جنگل‌کاری حاشیه اتوبان پاسداران، پارک طبیعت در ارتفاعات عون بن علی و پارک بزرگ آرپادره سی اشاره کرد.

اجرای تمامی این پروژه‌ها، علاوه بر افزایش سرانه فضای سبز تبریز، نکته دیگری را نیز مورد توجه قرار داده است و آن هم، انتشار متوازن فضای سبز در سطح شهر است که این هدف، در کنار احداث پارک‌های بزرگ چند هکتاری، در پارک‌های محلات که در وسعت کمتر احداث می شوند، پیگیری می شود.

اما مهم ترین پروژه شهرداری تبریز در حوزه فضای سبز، پارک بزرگ تبریز است که از چند دهه پیش، به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های شهری تبریز، مشخص شده و متاسفانه به خاطر مشکلاتی که در زمینه تملک اراضی این پارک وجود داشته، اقدامات عمرانی و اجرایی آن شروع نشده بود؛ تا این که شهرداری تبریز، اجرای پارک بزرگ تبریز را با جدیت پیگیری کرد و با فاز بندی و اجرای مرحله به مرحله آن، سعی کرد برنامه‌ها و طرح‌های مربوط به این مکان را با دقت و سرعت مضاعف، پیش ببرد.

فاز اول این پارک ۵۰۰هکتاری، به جز فضای سبز، از قسمت‌های متنوع تفریحی و ورزشی تشکیل شده که آبگیرشهید مدنی، یکی از این قسمت‌هاست.

این بند که به عنوان یک دریاچه مصنوعی عمل خواهدکرد، در عین حالی که نقش به سزایی در تلطیف هوا و تامین رطوبت محدوده پارک خواهدداشت، محیطی برای انجام ورزش‌های آبی نیز می تواند باشد.

بند آبگیر شهید مدنی، که روبروی فرودگاه بین المللی تبریز و بر روی مسیل آجی چای احداث می شود، از نوع بتنی و با سرریز دریچه دار، با سدی به ارتفاع تاج تقریبا ۴ متر، طراحی شده است؛۳۷۶ شاخه کانال اصلی، با مجموع طول ۵۸۷ کیلومتر به این بند متصل می شوند و ۴۶ رشته زه کش اصلی به طول جمعی ۲۱۰ کیلومتر، بخش دیگری از این پروژه را تشکیل می دهد.

زمان آغاز اقدامات اجرایی در این پروژه به سال ۱۳۸۹ بر می گردد، اما از آنجایی که شرکت آب منطقه ای استان به عنوان کارفرمای این طرح، با مشکلات مالی مواجه بوده، عدم دارا بودن توان تکمیل بند انحرافی وآبگیری آن را اعلام کرده و به دنبال آن، پروژه با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی، به حالت تعلیق درآمد تا اینکه شهرداری تبریز با انجام هماهنگی‌های مورد نیاز، تکمیل و ابگیری این بند را بر عهده گرفت.

جاری بودن فاضلاب‌های خانگی و شهری از جمله فاضلاب خلیل آباد، حیدرآباد و بخشی از میدان چایی به این بند، موجب شده که شهرداری در اجرا و تکمیل پروژه، با چالش مهمی روبرو باشد؛ به طوریکه اگر چاره ای برای دفع و دورسازی این فاضلاب‌های جاری اتخاذ نشود، آبگیری بند با بوی تعفن و ایجاد منظره نامناسب همراه خواهد بود. این موضوع، از دید مدیران شهری، به مثابه یک معضل بزرگ مورد تحلیل قرار  گرفت و در نهایت، در سال ۹۱، کانالی برای هدایت این فاضلاب‌ها به پشت بند، تصویب و وارد فاز اجرایی شد تا این فاضلابها را به پشت آبگیر هدایت کند. این کانال در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد، آخرین مراحل اجرایی خود را طی می کند.

بر اساس پیش بینی معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز، آن چه از امور اجرایی و کارهای عمرانی آبگیر شهید مدنی باقی مانده، تا پایان سال جاری تکمیل خواهد شد.

اسحقی همچنین تاکید دارد که کانال هدایت فاضلاب‌های ورودی به آجی چای نیز، پس از اتمام عملیان اجرایی، مورد استفاده قرار خواهدگرفت و بدین ترتیب، در ایام آغازین سال آینده، شاهد آبگیری و بهره برداری از این دریاچه خواهیم بود.

به گفته وی، بندآبگیر شهید مدنی، یک پروژه اکولوژیکی است که می تواند شرایط زیست محیطی محدوده اطراف طرح را در حد قابل توجهی تغییر داده و با خلق منظره ای زیبا در غرب تبریز، مسافران و گردشگران را به خود جلب کند. علاوه بر آن، موجب به وجود آمدن اکوسیستمی جدید در منطقه می شود که به پیدایش گونه‌های جدیدی از گیاهان و مهاجرت فصلی پرندگان منتج می شود.

اسحقی همچنین اضافه می کند که شهرداری تبریز، تنها به احداث یک دریاچه مصنوعی اکتفا نخواهدکرد؛ بلکه با تجهیز و اجرای طرح‌های تکمیلی، امکان قایق رانی، ماهی گیری و انجام ورزش‌های آبی را نیز برای شهروندان و گردشگران فراهم می آورد.

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.