آخرین خبرها

آمریکا و سوریه و معشوقه کردی!

روزهای نهایی هفته پیش داغ ترین اخبار در مورد سوریه و حل بحران آن در سر خطر خبرها آمد. یکی از مهم ترین مسائل در این خصوص تهدید جان کیربی، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا بود که روسیه را به دلیل عدم همراهی در حل بحران سوریه و مذاکرات بین آمریکا و روسیه تهدید به اشاعه ناامنی‌ها و حوادث تروریستی در شهرهای روسیه نمود و اظهار داشت: اگر همکاری واشنگتن با مسکو در سوریه قطع شود، ممکن است شهرهای روسیه هدف حمله تروریستی قرار گیرند. مشابه همین را آنتونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا در نشست مجلس سنای آمریکا بیان داشته و روسیه را مورد تهدید قرار داده بود.

در همین حال جان کری در تماس تلفنی خود با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، تهدید کرد که اگر حملات هوایی به حلب ادامه یابد، واشنگتن تمام تماس‌ها و همکاری‌ها خود با مسکو در مورد سوریه را متوقف می‌کند.

این در شرایطی است که اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا نیز متعاقب همین اظهار نظر مقامات آمریکایی افزوده بود که سلاح‌های هسته‌ای برای مهار روسیه ضروری است. در واکنش به این اظهارات دولت روسیه خاطرنشان کرد که به اقدامات دولت باراک اوباما که مدعی خلع سلاح هسته‌ای آمریکا شده «با ظن ویژه‌ای» نگاه می‌کند و معتقد است که بیش‌تر این اقدامات توسط دولت وی انجام می‌شوند.

در همین شرایط سخن‌گوی وزارت خارجه روسیه روز پنج شنبه در پاسخ به اظهارات مقامات آمریکایی بیان داشت که به مذاکرات با آمریکا ادامه خواهند داد ولی نبایستی هیچ تهدیدی در کار باشد. به دنبال اظهارات این مقام رسمی روسیه، سخن‌گوی وزارت دفاع روسیه نیز تأکید کرد که با وجود اظهارات تهدیدآمیز اخیر مقامات آمریکایی، مذاکرات با واشنگتن درباره مبارزات ضد تروریستی در سوریه ادامه دارد اما این گفت‌وگوها باید به دور از هرگونه تهدید باشد.

به نظر می‌رسد آمریکا در حل بحران سوریه از طریق سیاسی چندان صداقت لازم را ندارد. زیرا تلاش آمریکا در اجرای آتش بس هفت روزه خواهد توانست فرصت لازم را به نیروهای تروریستی ایجاد کند تا بتوانند دوباره برای هر نوع عملیات ثانوی آمادگی لازم را داشته باشند. از سوی دیگر هر زمان فشار دولت روسیه و یا سوریه در عقب راندن نیروهای تروریستی بالا می گیرد، سریعاً اظهار نظرهای آمریکایی‌ها و یا دی میستورا، نماینده سازمان ملل در حل بحران سوریه شنیده می‌شود که خبر از شکست مذاکرات می دهند.

در حال حاضر بیش‌تر کشورهای غربی در حال اعمال فشار به سوریه و روسیه هستند تا بار دیگر آتش‌بسی که واشنگتن و مسکو دست به اجرایی کردن آن زده اند، بار دیگر عملی شود. در همین حال لاوروف به صراحت بیان داشته است که هر زمان در مذاکرات سخن از کناره گیری اسد یا ماندن وی در طول دوران انتقال قدرت بحث می‌شود، طرف آمریکایی از شکست مذاکرات سخن به میان می آورد.

در این میان باید گفت که کشورهای غربی مدعی هستند که دولت سوریه طرف خطاکار و ناقض شروط توافق میان مسکو- واشنگتن می باشد. زیرا ارتش سوریه را متهم به این می کنند که وی با اقدامات خصمانه اش گروه‌های افراطی و تروریستی را در طول اجرای آتش بس مورد هدف قرار داده است. اما با زیرکی هیچ اشاره ای به حادثه عملیات جنگنده های ائتلاف آمریکا در دیرالزور نمی کنند که به جای هدف قرار دادن مواضع تروریست‌های داعش، ارتش سوریه را مورد اصابت موشک‌های خود قرار داده و بیش از ۲۰۰ تن از نیروهای وابسته به ارتش سوریه در این ماجرا جان باختند.

در اینجا لازم به ذکر است که هدف از مذاکره در ایجاد آتش بس این بوده است که متن توافقی حاصل شود و در مدت آتش بس اجرایی، نیروهای سازمان ملل کمک‌های بشر دوستانه را به شرق حلب انتقال دهند. روسیه بر این معتقد بوده است که این کمک‌ها می‌تواند در عرض ۴۸ ساعت برسد و بیش از آن ایجاد فرصت برای تروریست‌هاست. اما در همین حال می بینیم که نیروهای آمریکایی با بمباران مواضع ارتش سوریه، راه را برای پیشروی نیروهای داعش به سمت شهرهای شیعه نشین فوعه و کفریا هموار می سازد. ساکنان این شهرها در میان محاصره قرار گرفته و در انتظار مرگ قرار دارند.

به نظر می رسد که سیاست دو پهلویی در میان مذاکره کنندگان آمریکایی آشکارا وجود دارد. از سوی دیگر عدم صداقت آمریکا را در مبارزه بر علیه تروریسم در سوریه شاهد هستیم. زیرا در حالی که سعی دارد به ظاهر نشان دهد که در حل بحران سوریه جدی است، موشک‌های دوش پرتاب منپدزMANPADS را به گروه‌های تروریستی تحویل می دهد که در میان این گروه‌ها ارتش آزاد سوریه، جبهه النصره و سایر گروه‌های معارض در سوریه و حتی کردهای سوریه را نیز شامل می‌شود. در همین حال ابو العز یکی از فرماندهان جبهه النصره در مصاحبه اش با روزنامه آلمانی کولنر اشتات آنزایگر اعتراف کرده است که آمریکا همیشه حامی گروه تروریستی النصره بوده است.

در این میان، نیروهای پ.ی.د و نیروهای مسلح وابسته به این حزب کردی به نام ی.پ.گ نیز از تجهیزات نظامی بی بهره نمی مانند. گرچه در ظاهر به نظر می‌رسد که آمریکا اراده جدی در حل بحران سوریه را دارد ولی با شواهدی که از آن بحث شد به نظر می‌رسد که سیاست آمریکا در حل بحران سوریه مصداق مثل قدیمی «گاهی به نعل و گاهی به میخ زدن!» می باشد.

تفاوت گذاشتن میان تروریست ها و تمایز آنان به تروریست های خوب و بد(میانه رو – تندرو) و یا اجرای آتش بس موقتی نمی تواند چاره ساز باشد. آمریکا باید بداند که اگر قرار است خلع سلاحی صورت بگیرد، باید تمامی نیروهای معارض خلع سلاح شوند و از سویی هیچ نیرویی اعم از کردها، سوری ها، ترکمن ها و غیره مورد حمایت تسلیحاتی و مالی نشوند. بعد از آن می توان امید بست که می توان بقیه نیروهای تندرو  را مورد هدف قرار داد و بحران را فیصله داد.

گرچه روزنامه نیویورک تایمز در روز شنبه (دیروز) اعلام کرده که جان کری به سوری‌ها پیشنهاد شرکت در انتخاباتی با حضور اسد را داده است و این ادعا را با انتشار بخش‌هایی از یک فایل صوتی مطرح کرده که وزیر خارجه آمریکا در نشستی پشت درهای بسته در نیویورک با گروهی از فعالان سوریه به آنها پیشنهاد شرکت در انتخاباتی با حضور بشار اسد را داده است؛ ولی این ادعا هنوز از سوی وزارت خارجه آمریکا و یا سایر منابع آگاه مورد تأیید و یا تکذیب قرار نگرفته است.

با این حال گمان می رود که آمریکا در سوریه به دنبال دو هدف عمده است. ۱) کشاندن ماجرای سوریه به پایان دوران صدارت اوباما و تعیین سیاست اساسی خود بعد از برگزیده شدن رئیس جمهوری جدید و ادامه روند سیاسی- نظامی در سوریه منطبق با اهداف رئیس جمهوری جدید آمریکا ۲) ایجاد منطقه خود مختار کردی در شمال سوریه مشابه شمال عراق و هموار کردن مسیر ایجاد کردستان بزرگ

نتیجه این که نباید فراموش کرد که در شرایط کنونی یک سال از حضور نیروهای روسی در سوریه می گذرد و حضور نیروهای روسی باعث شده است که پروژه خاورمیانه بزرگ دچار مشکل شده و به تعلیق در آید. از این رو مادامی که اندیشگاه سیاسی صهیونیستی- امپریالیستی در آمریکا بر روی این پروژه متمرکز است، باور حل بحران سوریه به این زودی دشوار به نظر می رسد. زیرا هنوز پتانسیل نیروهای کردی به شکل معشوقه سیاست آمریکا جلوه می کند!

 

»» دکتر قدیر گلکاریان
کارشناس خاورمیانه و تحلیل گر سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه خاور نزدیک- قبرس

نظرات: 0

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای *دار را پر کنید.